V názore na takýto krok sa však nezhodujú ani starostovia z kremnického mikroregiónu.
KREMNICA. V boji proti ťažbe zlata podporili Detvanov aj poslanci Banskobystrického samosprávneho kraja. Na návrh poslancov z okresu Detva prijali v piatok uznesenie, ktoré deklaruje nesúhlas s povrchovou ťažbou zlato-strieborných rúd s použitím kyanidového lúhovania či iných chemických technológií pri ťažbe a úprave nerastov na území okresu. Reagovali tak na odmietavé stanoviská samospráv z regiónu.
Primátorka: Detva a Kremnica sú ako sestry
Na zasadnutí zastupiteľstva vystúpila aj primátorka Kremnice Zuzana Balážová (NEKA) a požiadala poslancov, aby do uznesenia doplnili aj Kremnicu.
„Chceli by sme prijatie takéhoto uznesenie dosiahnuť aj pre Kremnicu a okolie. Detva a Kremnica sú ako sestry, majú rovnaký problém, bolo by čudné, keby jednu z nich z tohto procesu vylúčili,“ tvrdí Balážová reagujúc na zámery ťažiarskych spoločností v kremnickom regióne z uplynulých rokov. Pripomína pritom, že aj súčasní kremnickí poslanci prijali v roku 2011 jednoznačne odmietavé stanovisko k povrchovej ťažbe zlato-strieborných rúd.
Pridáva sa k nej aj starosta susednej obce Lúčky František Zajak (Smer SD). „Od začiatku pokusov znovu ťažiť v Kremnici sme proti, dotklo by sa to totiž aj našej obce. Zo stretnutia obyvateľov vyplynulo, že s tým nesúhlasí 95 percent z nich. Ja sa toho ako starosta držím, preto by sme takéto uznesenie kraja privítali,“ povedal.
Dostať Kremnicu do uznesenia sa pokúsil pozmeňujúcim návrhom župný poslanec za žiarsky volebný obvod Daniel Gelien (Smer SD a ĽS HZDS).
Poslankyňa za Žiar: Nie je to jednoznačné
V diskusii však vystúpil aj Dušan Rajčan, starosta Starej Kremničky (SNJ) a predseda mikroregiónu Kremnica a okolie.
„Vyzval som krajských poslancov, aby dobre zvážili, za čo zdvihnú ruku. V Detve poznali konkrétny zámer a samosprávy sa jednotne postavili proti nemu. Pričom nie všetci starostovia v mikroregióne Kremnica a okolie sú v tomto jednotní. Okrem toho, nejaké veľmi všeobecné uznesenie by mohlo blokovať aj iné zámery,“ povedal a dodal: „Nie som proti Kremnici, ale mala by prebehnúť EIA (posudzovanie vplyvov na životné prostredie – pozn. red.) konkrétneho zámeru.“
Rozdiel medzi Detvou a Kremnicou vidí aj poslankyňa Banskobystrického samosprávneho kraja Božena Kováčová (Smer SD, ĽS HZDS).
„V Detve ide o ťažbu na zelenej lúke, v Kremnici dobývací priestor existuje roky. Okrem toho v regióne nie sú všetky samosprávy proti, pýtala som sa viacerých starostov a dostala som aj e-mail od skupiny kremnických poslancov o tom, že tamojšie mestské zastupiteľstvo nedávno prijalo uznesenie, že bude postupovať podľa zákona o posudzovaní vplyvov na životné prostredie,“ zareagovala.
Poslanec Gelien napokon svoj pozmeňujúci návrh stiahol. „Nevidel som vôľu kolegov dopĺňať toto konkrétne uznesenie,“ povedal.
Kremnica by chcela vlastné uznesenie odmietajúce povrchovú ťažbu zlato-strieborných rúd na jej území od krajských poslancov získať čo najskôr. „Ak sa nám podarí stretnúť s krajskými zastupiteľmi za región a vysvetliť si to, tak už na najbližšom zasadnutí župného parlamentu. Samozrejme, ak to stihneme,“ povedala primátorka Balážová.
„Ak sa stretnú zástupcovia jednotlivých samospráv, ich poslanci spolu s nami, prípadne s odborníkmi na životné prostredie a bude vládnuť všeobecná zhoda, my, ako poslanci za okres Žiar nad Hronom, s tým nemáme problém. Ale najskôr sa musia dohodnúť samosprávy, ktorých sa to týka,“ odkázala poslankyňa BBSK Kováčová.
Licenciu na dobývanie má aktuálne Ortac
Obvodný banský úrad v Banskej Bystrici určil dobývací priestor Biely vrch v prospech spoločnosti EMED vlani v novembri, voči čomu sa samosprávy v okrese Detva odvolali. O účasti aktivistov zo združenia Podpoľanie nad zlato na konaní o určení dobývacieho priestoru však musel napokon rozhodnúť až Najvyšší súd, keďže banský úrad ich z neho pôvodne vylúčil.
V Kremnici určili dobývací priestor v roku 1961. V súčasnosti ho podľa zmluvy môže dobývať spoločnosť Ortac, s.r.o. (predtým Kremnica Gold mining,s.r.o), dcéra britskej firmy Ortac Resources PLC. Povolenie na konkrétnu ťažbu zatiaľ nemá, zámer, ktorý by hovoril o plánovanej technológii ťažby a úpravy rudy, firma ešte nepredložila. V Kremnici, rovnako ako v Podpoľaní, pôsobí obdobné združenie aktivistov Kremnica nad zlato.