HRONSKÝ BEŇADIK. Návštevnosť benediktínskeho kostola s kláštorom začína v týchto dňoch stúpať.
Legendárne podzemné chodby
„Zastavujú sa tu rôzne skupiny. Mnohí chcú vidieť relikviu Božej Krvi, teda kúsok plátna pravdepodobne zo šatky svätej Veroniky, ktorú podala Ježišovi na jeho krížovej ceste,“ povedala sprievodkyňa Terézia Rybárová.
Relikvia je v Hronskom Beňadiku od roku 1483, kedy ju opátstvo dostalo od Mateja Korvína. O šesť rokov neskôr pre ňu postavili osobitnú kaplnku.
„Keď ju chce niekto vidieť, je potrebné o to vopred požiadať,“ upozornila.
„Musí byť pri tom kňaz a keďže sú tu len traja duchovní, môže sa stať, že v danej chvíli tu nikto z nich nie je,“ vysvetlila. Relikviu je ale možné uctiť si vždy v piatok po večernej svätej omši.
„Vo veľkom sem prichádzajú aj ľudia zaujímajúci sa o gotiku a krásne vitráže. Niekoho zase láka história rodu Koháryovcov, ktorí majú pod kostolom kryptu. Vchod do nej je ale od roku 1950 zamurovaný,“ podotkla.
„Sú aj takí, ktorých priťahujú legendy. Chceli by vidieť tajné chodby, o ktorých sa hovorí, že vedú pod novobanskú radnicu, Zobor či Ostrihom. Samozrejme, tie im nemám ako ukázať.“
FOTO: EVA ŠTENCLOVÁ
Zvedavci z Pobrežia Slonoviny
Turisti sa nedostanú ani do pivníc, veží a divadla, ktoré sa v kláštore nachádzalo v čase pôsobenia saleziánov, teda v rokoch 1929 až 1950.
„V tých priestoroch sú schátrané podlahy, nie je to bezpečné,“ ozrejmila.
„Napriek tomu, že tieto zaujímavosti sú hudbou budúcnosti, prehliadka chrámu určite stojí za pozornosť,“ tvrdí.
Hronský Beňadik mal podľa jej slov už v 18. storočí knihu návštev a hosťovskú lopatku, ktorou ľudí vítali.
„Žiaľ, nič z toho sa nezachovalo. Od roku 2004 máme novú knihu návštev, ktorá je uložená v kostole. Vieme teda, že v ostatnom období sem prišlo okolo tritisíc turistov ročne. Vlani sme ale zaznamenali rekord, pričom kostol s kláštorným areálom si prišlo pozrieť štyritisíc ľudí. Zrejme sa dostal do väčšieho povedomia aj tým, že patrí medzi sedem divov Banskobystrického kraja,“ povedala.
„Najvzdialenejší návštevníci prišli z Japonska a Pobrežia Slonoviny. Bežne prichádzajú rodáci a ich potomkovia spoza mláky, ale aj Česi, Rakúšania, Nemci, Poliaci a Maďari,“ vymenovala.
Počas letnej sezóny, teda v júli a auguste, je kostol s kláštorným areálom prístupný v týždni od 10. do 16. hodiny, v sobotu od 13. do 16. V ostatných mesiacoch si turisti môžu prehliadku vopred dohodnúť telefonicky. Vstupné je dobrovoľné.