HRONSKÝ BEŇADIK. Saleziáni spravovali kláštor v Hronskom Beňadiku v rokoch 1929 až 1950. V tomto období tam fungovalo divadlo, ktoré vzniklo v najnovšej časti kláštora.
Od Levíc po Žarnovicu
„Predtým sa tam nachádzalo krídlo na ubytovanie pre starých, chorých a pocestných. Keď sa začalo rozpadať, v 18. storočí ho prerobili na sýpky. Divadlo vybudovali v dolnej časti, na prízemí,“ hovorí Terézia Rybárová z Hronského Beňadika.
„Rozprávala mi o ňom jedna pamätníčka z Levíc. Beňadik bol vraj vtedy centrom kultúry. Ľudia sem prichádzali od Levíc po Žarnovicu na vozoch, kočoch a tí majetnejší už aj na autách,“ povedala.
„Najviac sa hrávalo v čase piatich veľkých pútí v Beňadiku, pričom doobeda sa konali pobožnosti a poobede nasledovalo divadlo. Obľúbené bolo aj vo vianočnom období a pri príležitosti rôznych iných sviatkov.“
Oživia ho?
Keďže v Hronskom Beňadiku bol saleziánsky noviciát, bývalo tam zhruba sto mladých mužov. V rôznych predstaveniach teda mohli diváci vidieť okrem ochotníkov z obce aj hercov z kláštorných radov.
Terézia Rybárová si myslí, že v budúcnosti by toto divadlo mohli opäť oživiť. Celkovo je podľa nej budúcnosť beňadického kláštora veľká.
„Inšpirovať sa môžeme okolitými štátmi, kde robia v takýchto priestoroch rôzne atraktívne podujatia. Pestujú tam liečivé byliny, vyrábajú levanduľový olej, rôzne čaje a podobne,“ dodala.