KREMNICA. Pod novšími vrstvami vozovky odkryli archeológovia dva mosty. Jeden barokový a druhý z konca 19. storočia.
Výskum má predchádzať rekonštrukcii hlavného prístupu do Kremnice z cesty I/65.
Výzdoba zaliata v betóne
„Oproti predpokladu sme na mieste našli až dva mosty. Jeden kvalitný, z 18. storočia, postavený v južnej časti. Zachytili sme jeho klenbu, jeho lícny múr zo severnej strany, ktorý predtým ukrývala cesta. Nečakali sme však, že severná polovica mostu bola pristavaná neskôr, niekedy v 80. alebo 90. rokoch 19. storočia,“ potvrdzuje archeológ Andrej Žitňan z Archeologickej agentúry, s.r.o.
V staršej a z historického a architektonického hľadiska vzácnejšej časti technickej pamiatky odkryli pôvodnú cestu vytvorenú z riečnych okruhliakov.
„Na nej vidíme minimálne dve ďalšie vrstvy úprav z drobného lomového kameňa, ktorými cestu upravovali, aby bola príjemnejšia pre prechádzajúce vozy. Neskôr pribudli vrstvy zo škváry, dlažba z kociek a v 20. storočí asfalt,“ ukazuje na odhalený profil archeológ.
V bočnom múre našli zamurované oporné piliere a výzdobné prvky zaliate v betóne. Ich pôvodnú podobu by mal odhaliť reštaurátor.
Na mieste pracujú archeológovia.
Pomohla by zakotúľaná minca
Odborníkom by pri určení presného veku mosta mohla pomôcť medzi kameňmi zapadnutá minca. Zatiaľ však našli iba úlomky črepov z novšieho obdobia, ktoré pre datovanie nemajú žiadny význam.
„Ak by sa v zásype barokového mosta našla minca, pomohla by nám, vyrazeným rokom a podobizňou panovníka. Vedeli by sme, či vznikol v období panovania Márie Terézie, jej syna Jozefa II. či niektorého z neskorších panovníkov. Pracovný predpoklad je, že stavba pochádza z obdobia Márie Terézie,“ odhaduje Žitňan a dodáva, že práve táto panovníčka výrazne podporovala rozvoj banských miest.
Potreba nahradiť pôvodný drevený most, ktorý zachytáva aj veduta z roku 1729, kamenným, vznikla podľa jeho názoru aj v súvislosti s nárastom výroby v kremnickej mincovni.
Z toho istého dôvodu zrejme neskôr vyplynulo aj jeho rozšírenie.
Zriedkavý nález
Presnejšie informácie o výstavbe barokového mosta by podľa archeológa malo priniesť pátranie v archívnych záznamoch.
„Keby sa podarilo dohľadať výdavkový doklad mesta o jeho stavbe, bol by to určite krok vpred.“
Nálezy takto zachovalých mostov sú podľa odborníka na Slovensku zriedkavé, keďže väčšinou prechádzali rôznymi prestavbami až do súčasnosti.
„Za tým, že tento konkrétny sme našli v takomto stave, je jeho kvalitná konštrukcia a skutočnosť, že preklenoval Kremnický potok, ktorý je pomerne úzky.“
Odkrytú pamiatku si budú môcť ľudia pozrieť zrejme len nasledujúce dva týždne, v neskoršej fáze rekonštrukcie by ju mal totiž úplne prekryť železo-betónový skelet a vozovka.
Dlažba z riečnych okruhliakov pochádza z 18. storočia.
Objav môže práce spomaliť
Firma AVA-stav z Galanty prevzala stavenisko od Banskobystrického samosprávneho kraja v marci, práce začali pred viac ako týždňom.
Rekonštrukcia mosta by podľa zverejnenej zmluvy mala stáť 401 595,76 eur s DPH a mali by ju dokončiť do konca októbra.
Či môže objav dvoch mostov rôznej kvality a stability projekt predražiť a oddialiť termín dokončenia, zatiaľ nie je zrejmé. Viac času potrebujú archeológovia aj reštaurátor.
Podľa informácií z kontrolného dňa (30. apríla) bude spoločnosť s investorom o nových skutočnostiach rokovať.