Antal aj Zaťko už majú vlastné webové stránky a oficiálne facebookové profily. Politológ hovorí, že internet môže byť v kampani doplnkom, najefektívnejším však ostáva osobný kontakt s voličmi.
ŽIAR NAD HRONOM. Obaja kandidáti na post žiarskeho primátora si pred voľbami 29. júna zvolili podobnú formu sebaprezentácie.
Peter Antal (NEKA, s podporou strany Smer SD) aj Roman Zaťko (NEKA bez podpory politických strán) už oslovujú Žiarčanov cez vlastné webové stránky a oficiálne facebookové profily.
„Pracujem pre Žiar,“ prihovára sa na sociálnej sieti Antal, súčasný zastupujúci primátor. „Viem, čo robiť!“ odkazuje možným voličom Zaťko.
„To, že sme si obaja zvolili, nazvem to, polovirtuálnu cestu - elektronické médiá a sociálne siete, je bežný trendový postup,“ myslí si Zaťko a dodáva, že neplánuje masívnu billboardovú kampaň či zaplavenie mesta plagátmi. „Internet skombinujem s osobnými stretnutiami,“ avizuje.
„O ďalších krokoch pre oficiálnu kampaň sa aktuálne rozhodujeme. Internet je dobrá vec, ale budem sa spoliehať najmä na priamu komunikáciu s voličmi,“ hovorí Antal.
Súčasného zastupujúceho primátora Petra Antala už oficiálne podporil aj Smer. FOTO: JÁN KROŠLÁK
Avizujú súboj bez antikampaní
Ani jeden z dvoch kandidátov neplánuje konfrontačnú antikampaň, akú si Žiarčania pamätajú z komunálnych volieb v roku 2010. Naznačujú skôr postupné zverejňovanie programu, tém a navrhovaných riešení problémov mesta.
„Negatívna kampaň v žiadnom prípade nie je mojou cestou,“ reaguje na otázku Zaťko.
„Som rád, že do volieb nejdem sám. Vítam, že si voliči môžu vybrať aspoň z dvoch kandidátov, inak by podľa mňa získaný mandát nemal veľkú hodnotu,“ hovorí Antal.
Z médií platených z mestského rozpočtu sa pred voľbami úplne stiahnuť nehodlá. „Som zastupujúci primátor, takže je normálne, že sa nevyhnem vyjadrovaniu k niektorým témam. Určite ich však nebudem zneužívať na svoju predvolebnú kampaň, jedine, že by som si v nich zaplatil inzerciu,“ hovorí na margo priestoru v mestských novinách či v magazíne v lokálnej televízii.
Obidvaja záujemcovia o kreslo žiarskeho primátora sa zhodujú, že špecifikom kampane bude aj krátke volebné obdobie budúceho primátora do najbližších komunálnych volieb, ktoré ovplyvní výber ich priorít a okruh tém.
Roman Zaťko negatívnu kampaň vylučuje. FOTO: MARTIN KÁROLY
Internet osobnú komunikáciu nenahradí
Politológ Ivan Rončák, ktorý sa špecifikám samosprávy a jej fungovania venuje aj v Transparency International Slovensko, tvrdí, že najúčinnejším z hľadiska politického marketingu je priamy kontakt kandidátov s voličmi.
„Je oveľa účinnejší ako plagáty a billboardy. Okrem osobného kontaktu, zavážia aj odporúčania známych alebo miestnych tvorcov verejnej mienky v rámci komunity, či už geografickej alebo záujmovej,“ tvrdí.
Internet vníma len ako doplnkový nástroj k priamej komunikácii, ktorý však môže pôsobiť práve na lokálnych tvorcov verejnej mienky.
„Dnes sa už aj politické kampane veľmi podobajú bežným reklamným kampaniam, ktoré predávajú nejaký produkt, v tomto prípade kandidáta na post primátora. Vyhrá ten, kto najviac zapôsobí – osobnosťou, odbornosťou, svojimi posolstvami,“ vysvetľuje mechanizmus súčasných politických kampaní Rončák.
Na čo sa pýtať kandidátov pred voľbami?
Mnoho o kandidátoch na primátora napovie podľa Aliancie Fair-play ich ochota informovať o kampani a jej financovaní.
Primátori majú zásadný vplyv na rozhodnutia o chode miest nielen vďaka ich priamym kompetenciám, ale aj pre ich vplyv na rozhodnutia mestských poslancov. Práve z týchto dôvodov je podľa Rasťa Diovčoša z Aliancie Fair-play pre voličov dôležité spoznať priority a názory kandidátov na takýto post pred voľbami.
„Každý volič má iné priority a predstavy o fungovaní mesta a práve na tie by sa mal pýtať. Či už ide o počet mestských policajtov, kosenie parkov, čistotu detských ihrísk alebo o hospodárenie mesta – to všetko, viac alebo menej závisí aj od primátora,“ pripomína.
Výrazne pri výbere môžu podľa neho zavážiť aj skúsenosti s doterajším pôsobením uchádzača o post primátora vo verejných funkciách a jeho osobný životný príbeh.
„Mnoho dokáže o kandidátoch napovedať aj ich ochota byť otvorenými voči obyvateľom, ochota odpovedať na ich otázky či ochota informovať o svojej kampani a jej financovaní,“ hovorí a radí, ako odlíšiť politický marketing od skutočnej osobnosti a podstaty kandidáta: „Pravdepodobne najistejším spôsobom je všímať si jeho dlhodobé postoje a nielen heslá, ktorými sa prezentuje.“
(iva)