NOVÁ BAŇA. Dobový prierez vývinu svadobných šiat od začiatku 20. rokov minulého storočia ponúka výstava pod názvom „V dobrom aj v zlom“. V Pohronskom múzeu v Novej Bani tak môžete vidieť všetko, čo súvisí s vydajom. Od výbavy nevesty cez svadobné oznámenia po ukážky bielizne a negližé z obdobia okolo roku 1900.
Prefarbila ich na čierno
„Každé z vystavovaných šiat ušili pre konkrétnu nevestu. To znamená, že potom ich už nikto iný na sebe nemal,“ hovorí riaditeľka Pohronského múzea Katarína Konečná. Pripomenula, že všetky, okrem jedných, sú biele.
„Také boli pôvodne aj tieto, no týždeň po svadbe umrel neveste brat. Preto ich prefarbila na čierno a nosila ich ako smútočné. Ešte predtým si z nich ale kúsok odstrihla,“ vysvetlila.
„Samozrejme, družičkovské šaty sú tu ružové, lososové a rôznych iných farieb,“ pokračovala. „Vystavujeme tiež obuv, obrúčky, výbavy neviest, príbory, obrusy či posteľnú bielizeň. Jednoducho veci, ktoré musela nevesta po svadbe priniesť do domu ženícha.“
Exotika z Orientu
Najstaršie svadobné šaty, ktoré v múzeu vystavujú, vznikli okolo roku 1920. Ďalšie, hodvábne, pochádzajú z obdobia po 2. svetovej vojne. Zaujímavá je aj maturitná práca Ľudmily Šalingovej zo Strednej umeleckej školy L. Bielika v Leviciach. Jej návrh svadobných šiat je v modernom štýle. Originálne sú tiež šaty zo začiatku 80. rokov minulého storočia, pričom ich nevesta použila na stužkovú, aj na svadbu.
„Jedny sú tu z konca 70. rokov, ktoré otec nevesty doviezol z Orientu. Chcel jej dopriať exotiku, pričom šaty šili priamo v Turecku. Ani raz si ich neskúšala, on len zadal miery a doniesol ich už hotové. Sú zdobené drobnými kamienkami a trblietkami, čo bolo na tú dobu ojedinelé,“ povedala riaditeľka s tým, že sú síce európskeho strihu, no z látok, ktoré u nás v tom období nebolo vídať.
„Mali sme dosť zúžený výber, prevažovala tu uniformita,“ podotkla.
Orientálne šaty z Turecka. FOTO: ARCHÍV KK
Tieto, hodvábne, pochádzajú z obdobia po 2. svetovej vojne. FOTO: ARCHÍV KK
Obrúčky „pro patria“
Výstavu spestrujú aj čiernobiele a kolorované svadobné fotografie.
„Nechýbajú ilustračné obrázky s nevestami z 19. storočia. Návštevníci sa môžu dozvedieť aj to, čo je za vznikom tradície svadobných ciest, odkedy nosia nevesty biele šaty a aká je história obrúčok,“ povedala a zároveň spomenula ďalšiu zaujímavosť.
Kolorovaná fotografia.
Symbolické obrúčky „pro patria“ . FOTO: EVA ŠTENCLOVÁ
„Keď počas 1. svetovej vojny darovali manželia svoje zlaté prstene na vojnové účely, dostali za ne náhradné, z lacnejšieho materiálu, takzvané symbolické. Na nich bol vyrytý letopočet a slovíčka pro patria, čiže pre vlasť,“ dodala so slovami, že výstava potrvá do konca mája.