ŽIAR NAD HRONOM. V rámci výchovy a vzdelávania k ľudským právam, k právam národnostných menšín a zdravotne postihnutých podalo mesto úspešný projekt na Úrad vlády SR na sekcii ľudských práv. Získalo naň zhruba 27-tisíc eur.
„Formou zážitkového učenia tak chce prispieť k väčšej tolerancii v našej spoločnosti,“ informovala Miriam Mezeiová z Oddelenia sociálnych vecí Mestského úradu v Žiari nad Hronom.
Pozitívny ohlasy
Súčasťou projektu sú zážitkové izby inštalované v mestskom kultúrnom centre.
„Záujemcovia majú možnosť vyskúšať si situácie, ktoré musia zdravotne postihnutí ľudia riešiť denne,“ pokračovala. Zároveň pripomenula, že v rámci projektu zorganizovali aj zážitkový tábor.
„Ešte vlani v októbri sa ho zúčastnili deti vybraté v spolupráci s pedagogicko-psychologickou poradňou. Prišli tam lektori z občianskych združení, ktorí pracujú so zdravotne postihnutými. Deti si tam mohli vyskúšať rôzne situácie a pomáhali nastavovať aktivity v zážitkových izbách tak, aby si to v nich neskôr mohli skúsiť aj ich rovesníci,“ vysvetlila.
Projekt síce skončil už v marci, no keďže stále pretrváva veľký záujem, mesto v ňom pokračuje.
„Stretávame sa s veľmi dobrými, pozitívnymi ohlasmi,“ podotkla. „Chodia sem deti zo základných a stredných škôl zo Žiaru aj okolia.“
V prípade záujmu sa do týchto izieb môžu dostať aj mimoškolské skupiny. Je však potrebné vopred sa telefonicky objednať.
FOTO: EVA ŠTENCLOVÁ
Nemajú to jednoduché
Sedieť v invalidnom vozíku a pohybovať sa na ňom si vyskúšali aj deti zo Špeciálnej základnej školy v Žiari nad Hronom. Zistili, že najťažšie je prechádzať takto cez prah či zaobísť sa bez pomoci druhého napríklad v kúpeľni, ktorá nie je bezbariérová.
„Ľudia na vozíkoch to nemajú jednoduché. Keď niekoho takého zbadám a uvidím, že má problém dostať sa cez nejakú prekážku, určite mu pomôžem,“ tvrdí Vierka.
„Je to pre nich veľmi poučné. Na ulici takýchto ľudí síce stretávajú, ale doteraz nemali možnosť vžiť sa do ich pocitov. Takto pochopia, aké to majú komplikované,“ povedala ich učiteľka Ľubomíra Burská.
FOTO: EVA ŠTENCLOVÁ
Reagujú rôzne
„Celkovo tu máme tri zážitkové izby, so zrkadlovou chodbou vlastne štyri,“ hovorí lektorka Lýdia Glezgová.
„Okrem tejto, pre vozičkárov, je tu aj miestnosť pre nevidiacich a arabský svet,“ povedala.
„Hlavnou myšlienkou zrkadlovej chodby je to, aby sme ostatných nesúdili podľa ich výzoru,“ vysvetlila poukazujúc na krivé zrkadlá, v ktorých sa môžete vidieť v úplne inej podobe.
„Arabská izba je o kultúrnych rozdieloch. Oboznamuje deti s odievaním, zvykmi a všetkým, čo Arabov od nás odlišuje,“ pokračovala. „V ďalšej sú rôzne pomôcky pre nevidiacich, napríklad na určovanie farieb, ale aj texty v Braillovom písme.“
Zážitkové izby doteraz videlo zhruba 43 školských skupín. Deti podľa nej reagujú rôzne.
„Stáva sa, že napríklad prváci prejavia vážnejší záujem ako ich o niekoľko rokov starší spolužiaci, ktorí sa na zážitkových situáciách smejú. Ale väčšina odchádza spokojná, že si to mohli vyskúšať,“ dodala.
Arabská izba. FOTO: EVA ŠTENCLOVÁ