Aktivisti tvrdia, že zvieratá na cestách trpia, majitelia cirkusov výhrady odmietajú. Nedostatky, ktoré inšpektori zväčšia zistia, sa týkajú obmedzených výbehov a malých kotercov.
ŽIAR NAD HRONOM. Sezóna cirkusov už začala, popularite sa tešia najmä tie so živými zvieratami. Majú však aj svojich odporcov.
Pred predstavením cirkusu Metropol v Žiari nad Hronom sa na facebooku objavila výzva na jeho bojkot, niektoré z reklamných pútačov v uliciach mesta ktosi postriekal sprejom.
Chcú úplný zákaz
O zákaz zvierat v cirkusoch žiadala vlani ministerstvo pôdohospodárstva Sloboda zvierat s petíciou podpísanou viac ako 27-tisíc ľuďmi. Dosiahla len prísľub prísnejších kontrol.
„Rok 2013 bude rokom zberu dát. Znamená to navštíviť každý cirkus a zistiť, či má tiger konáre na šplhanie a brúsenie pazúrov, aký veľký je jeho výbeh, či má slon po svojom boku druha alebo je celé dni sám, koľko dní v roku boli zvieratá na cestách, ako prebieha ich výcvik...,“ avizuje spoluprácu s dobrovoľníkmi vo svojej kampani organizácia.
Výzvy na bojkot cirkusov so zvieratami adresuje aj mestám a obciam, ktoré im zväčša prenajímajú plochu pod šapitó a zázemie.
Cirkusy so zvieratami majú odporcov. V Žiari ktori postriekal reklamné tabule jedného z nich sprejom. FOTO: IVA ZIGOVÁ
Mesto problém nevidí
V Žiari zatiaľ radnica nad bojkotom neuvažuje. „Nikdy sme v súvislosti s cirkusmi nedostali žiadnu oficiálnu sťažnosť. Nemáme dôvod obmedzovať niekoho podnikanie, ak mu zákon umožňuje mať v cirkuse zvieratá,“ odpovedal hovorca mesta Martin Baláž.
Myslí si, že cirkusy so zvieratami budú mať vždy fanúšikov i odporcov. „Je to otázka osobných preferencií, názoru. Nie je úlohou samosprávy rozhodnúť, či je to zlé alebo dobré,“ dodal.
Riaditeľ československého cirkusu Metropol, Antonín Šimek, protesty aktivistov nechápe. Tvrdí, že cirkus bez zvierat by už nebol cirkusom. Popiera, že by zvieratá trpeli pri drezúre, rovnako ako otázniky nad ich životnými podmienkami. „Naši ľudia vedia, čo ich zvieratá potrebujú, na rozdiel od ochrancov zvierat, ktorí nevedia nič a robia iba zbytočné problémy,“ reagoval na výhrady odporcov.
Zistili aj nedostatky
Pre vytvorenie špeciálnej legislatívy o chove cirkusových zvierat nemajú podľa riaditeľky Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy v Žiari nad Hronom, Terézie Pallerovej, odborníci dostatok relevantných informácií. „Aj pre chov cirkusových zvierat ale platia ustanovenia zákona o veterinárnej starostlivosti v súvislosti s označovaním, čipovaním, vakcináciou, dodržiavaním podmienok welfare. Treba však mať na zreteli, že cirkusové zvieratá sa už narodili v zajatí, ich tlupa či svorka je okolie, v ktorom odmalička žijú, v ich pôvodnom ekosystéme by s určitosťou neprežili,“ povedala.
Všetky kontroly v cirkusoch, ktoré v Žiari vystupovali, podľa jej slov potvrdili, že spĺňali veterinárne požiadavky na premiestňovanie. „Cirkusy mali pre zvieratá zabezpečené dostatočné množstvo krmiva vo veľmi dobrej kvalite a zvieratá boli vo veľmi dobrom kondičnom stave. Čo sa týka dodržiavania podmienok welfare, zistili sme určité nedostatky, pri danom spôsobe chovu sa nám však javili ako nevyhnutné. Týkali sa voľnosti pohybu pri niektorých druhoch, napríklad pri šelmách, a tiež plochy kotercov pre niektoré zvieratá,“ konkretizovala.