Chata na Skalke vo výške 1188 metrov nad morom patrí k najstarším horským chatám na Slovensku. Jej storočnicu turisti oslávili pri zvoničke, ktorá vraj plní tajné priania.
SKALKA. Tibor Ferenčík chatárči na Skalke už 23 rokov a storočnica vôbec prvej útulne v Kremnických vrchoch je preňho významným medzníkom.
Z vlaku priamo na lyže
„Oficiálne Jánošíkovu búdu, čo je jej pôvodný názov, otvorili 7. decembra 1913. Podľa dobových prameňov patrí k trom najstarším horským chatám v Horných Uhrách, staršie boli len dve v Tatrách,“ vracia sa k vzniku útulne.
Už v roku 1906 na miesto pravidelne prichádzali členovia budapeštianskeho lyžiarskeho klubu a v nasledujúcich rokoch sa Skalka pre jej prírodné podmienky stáva čoraz vyhľadávanejšou.
„Noviny z toho obdobia píšu, že cesta vlakom z Budapešti do Kremnice trvá päť hodín a veľkou výhodou je, že hneď ako vystúpite z vlaku, si môžete obuť lyže a šibnúť to dole do doliny,“ parafrázuje vtedajšiu tlač.
Chata na Skalke v súčasnosti. Ročne ju navštívia stovky turistov. FOTO: IVA ZIGOVÁ
Chatár ponúkal kravské mlieko
Chata bola pôvodne poschodová, základy boli kamenné a nadstavba drevená.
„Najdlhšie tu ako chatár pôsobil Ján Teplický, ktorý sa spomína od roku 1919 do roku 1945. Choval kravy a turistom ponúkal kravské mlieko a chlieb s maslom. Všetko ostatné sa sem vozilo vozom, neskôr autom, a v zime saňami,“ objasňuje Ferenčík a návštevníkov ponúka gulášom, pivom či niečím tvrdším. Výročie predsa treba osláviť.
Pôvodná chata nevydržala dlho, v roku 1945 ju vypálili Nemci ako možný úkryt partizánov.
„Pánovi Teplickému, ktorý vedel nemecky, dovolili, aby si vzal svoj majetok a bez ujmy na zdraví ho zviedli do mesta,“ pripomína.
Obnova je zatiaľ iba snom
Pamätník a dlhoročný turista Štefan Grosch (89) si spomína, ako chatu navštevoval s otcom a neskôr s priateľmi zo školy.
„Bola to pekná drevenica, tu niekde nájdete aj obrázok, ako ju stavali,“ odkazuje nás na improvizovanú výstavku archívnych fotografií v okolí letného posedenia.
„Chodievali sme sem hore, taká smotánka z Kremnice aj z Banskej Bystrice. Lyžovali sme sa, hrávali karty,...“ spomína.
Ako murovanú, no už len prízemnú, obnovili zničenú útulňu v 60. rokoch. Najskôr slúžila ako sklad pri výstavbe neďalekého televízneho vysielača na Suchej hore, neskôr ju odkúpil Elektrovod Bratislava.
Dnes ju vlastní kremnická spoločnosť Elba a Tibor Ferenčík si ju prenajíma.
„Mojím snom je, aby sa raz podarili obnoviť jej pôvodnú podobu, pričom vrchné poschodie by tvorili štyri apartmány. Vyžaduje si to doba, ktorá kladie väčší dôraz na kvalitu služieb,“ ukazuje nám vizualizácie plánovanej podoby chaty.
Chatár Tibor Ferenčík pri drevenom kríži a zvoničke. FOTO: IVA ZIGOVÁ
Vďaka minulosti a nový začiatok
Miesto, ktorým ročne prejdú stovky turistov a nevyhýbajú sa mu ani medvede či vysoká zver, má už niekoľko dní novú atrakciu.
Posvätený drevený kríž a malá zvonička majú pripomínať ducha Skalky.
„Je to vďaka všetkým ľuďom, ktorí tu v minulosti niečo vykonali a zaslúžili sa o vznik tohto miesta. Je to prvá atrakcia tohto druhu v Kremnických vrchoch. Ten, kto si na zvon zazvoní, tomu sa splní želanie. Nemôže ho však nikomu prezradiť,“ odkazuje návštevníkom dlhoročný chatár.
Sám vidí v kríži symbol nového začiatku pre lyžiarske centrum. „Možno pomôže spojiť tunajších poskytovateľ služieb, lebo dnes práve tento druh spolupráce často chýba,“ uvažuje.
Výstavu venovanú storočnici chaty si budú môcť návštevníci Kremnice čoskoro pozrieť aj v priestoroch expozície lyžovania v kultúrnom a informačnom centre.