ŽIAR NAD HRONOM. Tropické horúčavy najhoršie prežívajú starí ľudia, deti, ale aj robotníci pracujúci priamo na slnku.
„Napríklad stavbári, cestári a počas práce v teréne aj policajti, záchranári či hasiči,“ spomenul niektoré z rizikových zamestnaní žiarsky lekár Štefan Palúch.
Voda a nesladený čaj
Slnečné žiarenie je podľa lekára nebezpečnejšie v prípadoch, keď majú ľudia na sebe tmavé oblečenie, ktoré ho absorbuje.
„Počas práce vonku by robotníci mali používať prikrývku hlavy, slnečné okuliare s UV filtrom a opaľovacie krémy,“ odporúča.
„Samozrejme, nesmú zabúdať na dostatočný pitný režim. Tým, že pracujú priamo na slnku, viac sa potia, pričom strata tekutín a minerálov je vyššia. Mali by preto vypiť minimálne tri a viac litrov vody,“ povedal.
Na zahasenie smädu počas horúcich dní sú podľa jeho slov ideálne čistá voda alebo nesladený čaj.
„Ale vlažný. Celkovo by sa nemali piť veľmi studené nápoje, extrémne striedanie teplôt je tiež nebezpečné. Pochopiteľne, mali by sa vyhýbať pitiu alkoholu, ktorý spôsobuje rozširovanie ciev,“ dodal.
Zamestnanci technických služieb. Na prácu v horúčavách sú zvyknutí. FOTO: EVA ŠTENCLOVÁ
Na horúčavy je zvyknutý
Zamestnanci Technických služieb v Žiari nad Hronom opravovali výtlky na Ulici Štefana Moysesa aj krátko pred dvanástou hodinou, keď teplomer ukazoval viac ako 30 stupňov Celzia.
„Je to záťaž, ale s dostatočným množstvom vody sa to dá vydržať. Počas práce jej vypijem asi štyri litre,“ povedal Peter Bobrík.
Opaľovací krém vraj nepoužíva, no oči si chráni slnečnými okuliarmi a hlavu šiltovkou.
„Bez toho to nejde. Raz dva by som dostal úpal,“ podotkol.
„Za tých dvadsať rokov, čo tu robím, som si už na prácu počas letných horúčav zvykol. Čo narobím, žiť treba,“ dodal.