NOVÁ BAŇA. Výročie tradície pútnického miesta Kohútovo si novobanská farnosť pripomenie 8. septembra. Novobančania sa už na slávnosť pripravujú.
Jubilejný rok
„Program začne o 9. hodine tradičným sprievodom s milostivou sochou od Farského kostola Narodenia Panny Márie do Kohútova,“ uviedol dekan a farár v Novej Bani Peter Mišík.
V pútnickom areáli sa o 10. hodine uskutoční modlitba posvätného ruženca, o 10.30 začne slávnostná svätá omša celebrovaná diecéznym biskupom Mariánom Chovancom.
Areál tohto malebného mariánskeho miesta od apríla rekonštruovali. Množstvo prác robili domáci svojpomocne.
Kedysi sa v Kohútove nachádzala len lúka. Neskôr na nej pribudli stromy, drevené lavice, socha Panny Márie, kaplnka, schody a oporné múry.
„Do obnoveného priestoru pribudne nový ružencový chodník, ktorý počas slávnosti požehná banskobystrický diecézny biskup Marián Chovanec,“ informovala hovorkyňa Banskobystrickej diecézy Zuzana Juhaniaková.
Znamenia a uzdravenia
Prvý obraz Matky Božej s prejavom vďaky Bohu umiestnili veriaci v Kohútove pred stopäťdesiatimi rokmi, podľa tradície po nezvyčajnej udalosti 5. augusta 1863.
„V čase dlhotrvajúceho sucha a kritického nedostatku vody sa vtedy v horskej doline objavil prameň s čerstvou vodou. Na mieste, kde deti práve pásli ovce,“ vysvetlila Juhaniaková.
O dva roky požehnal na tom mieste novobanský farár Alexej Peťko kamennú sochu Panny Márie, ktorú dal vytvoriť zbožný obyvateľ banského mesta Juraj Nemčok.
„Keďže Kohútovo začali navštevovať mnohí pútnici, banskobystrický biskup Štefan Moyses nariadil v tejto veci vyšetrovanie. Počas neho uznali vyjadrenia viacerých pútnikov, ktorí potvrdili buď uzdravenie z chorôb alebo nejaké znamenie.“
Rozhodujúcim historickým míľnikom rozvoja pútnického miesta bol 13. jún 1866, keď biskup Štefan Moyses prípisom vyhlásil sochu Panny Márie postavenú v Kohútove za milostivú a pobožnosti na tomto mieste potvrdil za dovolené.