ŽARNOVICA. Farárovi Branislavovi Koppalovi sa v spolupráci s mestom podarilo zrekonštruovať žarnovické kaplnky.
Chcú opraviť aj oltár
„Formou dotácie sme postupne farskému úradu poskytli finančné prostriedky vo výške 12 939 eur,“ informovala viceprimátorka Alena Kazimírová.
V roku 2008 vyčlenili z mestského rozpočtu 3 320 eur na opravu organu v Kostole sv. Petra a Pavla. O rok neskôr rekonštruovali kaplnku v prímestskej časti Lukavica, pričom prispeli sumou 3 319 eur.
Na opravu kaplnky Božského srdca Ježišovho na Kalvárii a sv. Jána Nepomuckého na Ulici Sandrickej poskytli 3 300 eur.
Vlani zrekonštruovali kaplnku Najsvätejšej Trojice na Ulici Bystrickej, zároveň došlo k obnove náteru steny kaplnky na Kalvárii. Mesto na to vyčlenilo 1 500 eur.
„Dotáciu sme poskytli aj tento rok a to vo výške 1 500 eur. Plánuje sa použiť na čiastočnú rekonštrukciu hlavného oltára v Kostole sv. Petra a Pavla a výmenu drevených krížov na pietnych miestach v žarnovickej farnosti,“ vysvetlila.
Dobrá skúsenosť
„Finančné prostriedky poskytnuté mestom formou dotácie určite splnili svoj účel a boli efektívne využité,“ tvrdí viceprimátorka.
Koncom minulého mesiaca pôsobenie Branislava Koppala v meste skončilo. V súčasnosti je generálnym vikárom Banskobystrickej diecézy.
Žarnovický primátor Kamil Danko (Smer-SD) mu za dobrú spoluprácu, zároveň aj za úsilie zachovať kultúrne a duchovné hodnoty samotného mesta a jeho obyvateľov, udelil „Ďakovný list“.
„Toto šesťročné pôsobenie bolo pre mňa veľkou skúsenosťou s pastoračným životom. V Žarnovici a okolí som sa stretol s dobrým prijatím od ľudí,“ povedal Branislav Koppal.
„Keď som niečo od predstaviteľov mesta, či Banskej Hodruše, niečo potreboval, vždy boli ochotní pomôcť,“ pokračoval. „Rekonštruované objekty vnímajú ako súčasť historického dedičstva a kultúry nielen náboženskej. Preto som sa tešil veľkej podpore, aj finančnej, ktorú si vážim o to viac, že v súčasnosti sú všade ekonomické problémy,“ dodal.
Novým žarnovickým farárom je od 1. júla Peter Hudec.