Prvé kolky by v Mincovni Kremnica mali vytlačiť najneskôr v januári 2015. Zamestnanosť v regióne plánovaná tlačiareň výraznejšie neposilní.
KREMNICA. Štátny podnik už vyhlásil súťaž na dodanie a inštaláciu tlačiarenského zariadenia pre hĺbkotlač vrátane zaškolenia pracovníkov linky v predpokladanej hodnote 3 milióny 400-tisíc eur bez DPH. Lehota na predkladanie ponúk a žiadostí o účasť 9. august.
Štát chce do Mincovne Kremnica stiahnuť výrobu kontrolných známok na alkohol, ktoré dnes tlačia dve slovenské a dve české komerčné tlačiarne, ale aj výrobu kolkov na cigarety.
Miliónové náklady
„Očakávame, že prvé kolky vyrobíme v poslednom kvartáli roku 2014, najneskôr však v januári 2015. Bude to závisieť aj od rýchlosti verejného obstarávania,“ povedal riaditeľ mincovne Vlastimil Kalinec.
Tlačiareň by mala sídliť na treťom a štvrtom podlaží jednej z budov v areáli v historickom centre Kremnice, ktorú sa pre tento účel chystajú nadstavať.
„Najväčšou neznámou môže byť práve stavebná časť, keďže najskôr sa musí vysúťažiť technológia a jej sa musí prispôsobiť budova. Je rozdiel, či vyhrá stroj s vyššou alebo nižšou hmotnosťou, podľa toho sa musia upraviť aj priestory. Odhady nákladov sa v tomto smere pohybujú od 700-tisíc až 1,5 milióna eur,“ informoval šéf mincovne s tým, že celkovo by malo zriadenie navej štátnej tlačiarne stáť štátny podnik 6,5 milióna eur.
Jednu z budov mincovne nadstavajú. FOTO: IVA ZIGOVÁ
Nováčik sa učí v zahraničí
V prvej fáze by sa mali v Kremnici tlačiť iba kontrolné známky na alkohol a cigarety.
Kalinec však potvrdil, že podnik sa bude snažiť získať okrem štátnych zákaziek aj ďalšie. „Myslím, že to je normálne. Ani raziareň nežije z mincí pre slovenský trh, naše obehové mince tvoria v našom portfóliu jedno percento. Tým nechcem povedať, že pre tlačiareň získame 99 percent zahraničných zákaziek, no musí byť našou ambíciou hľadať aj ďalšie,“ zareagoval.
Pripustil, že mincovňa, ktorá existuje nepretržite už 685 rokov, s polygrafickým priemyslom doposiaľ nemá žiadne skúsenosti a na trhu bude úplným nováčikom. „To môže získavanie zákaziek zo začiatku komplikovať,“ priznal.
Pomôcť podľa neho môžu kontakty a spolupráca so zahraničnými prevádzkami, kde sa pod jednou strechou razia mince a zároveň tlačia bankovky.
Skúsenosti s tlačením cenín hľadal šéf manažmentu mincovne v Berlíne, Prahe aj v Lisabone.
„Každá krajina je špecifická, pre nás sú skôr použiteľnejšie postupy z menších krajín, ako Portugalsko či Česká republika, s ktorou toho máme mnohé systémy spoločné historicky.“
Výhodou je zabezpečenie
Nová prevádzka podľa jeho slov zamestnanosť v regióne výrazne neposilní. „Ide o špecializovanú výrobou, nie masovú. Svojím rozsahom je plánovaný projekt malý. Tlačiareň zamestná možno osem ľudí,“ odhadol.
Dodal, že jednou z výhod, pre ktorú sa ministerstvo rozhodlo práve pre mincovňu, je jej bezpečnostné zabezpečenie, ktoré netreba zásadne posilňovať.
„Tam sa toho veľa nezmení, akurát rozšírime bezpečnostné zariadenia ako rôzne senzory a kamery do nových podlaží.“
Viac ochranných prvkov
Samotná tlač kolkov by mala byť pre štát drahšia ako v súčasnosti. Kalinec si však myslí, že projekt ako celok bude pre štát efektívnejší, keďže očakáva, že sa zníži podiel nezdaneného alkoholu.
„Doteraz rozhodovala cena, nie úroveň ochranných prvkov. Taký systém bol nastavený, keď však nastali problémy v súvislosti s metanolovou kauzou, štát vyhodnotil, že priorita sa zmení a známky budú musieť mať viac ochranných prvkov,“ komentoval rozhodnutie ministerstva financií, ktoré doposiaľ argumentovalo najmä predpokladaným znížením daňových únikov a ochranou spotrebiteľa pre menšiu šancu vylepšené kolky falšovať.
Výrobné náklady na známky pre alkohol a cigarety bude podľa Kalinca pre ministerstvo financií auditovať nezávislá spoločnosť.
„Dohoda s ministerstvom je taká, že bude v tlačiarni hradiť auditované náklady. Nemyslím si, že by mincovňa mohla takú výrobu utiahnuť,“ odpovedal na otázku, či môže dôjsť k situácii, že bude mincovňa dotovať tlačiareň z inej výroby.