ŽIAR NAD HRONOM. Schizofréniu diagnostikovali Líviinej štyridsaťročnej dcére pred niekoľkými rokmi.
„Bola pokojným dieťaťom. Problémy sa u nej začali prejavovať v puberte,“ hovorí.
Skončila na psychiatrii
„Zahľadela sa do občana vietnamskej národnosti. Napriek mojim protestom za ním stále utekala. Nakoniec otehotnela a vydala sa za neho,“ pokračovala.
„So zaťom prevádzkovali živnosť. Až neskôr som sa dozvedela, že svoje povinnosti si neplnili a vznikli im dlžoby na odvodoch,“ povedala.
„Keďže v manželstve mali aj iné problémy, po desiatich rokoch sa rozviedli. Vnučka zostala u svojho otca. Vtedy sa u dcéry začali naplno prejavovať psychické problémy. Začala rozprávať úplne z cesty, jednoducho bola mimo. Nasledovalo chodenie z nemocnice do nemocnice. Samozrejme, psychiatrickej,“ vysvetlila.
„Diagnostikovali je schizofréniu. Vzhľadom na to, že predtým za ňu nikto neplatil odvody, roky nemala nárok na invalidný dôchodok. Našťastie, došlo k zmene a momentálne dostáva 160 eur mesačne.“
Nikto sa o ňu neobzrie
V súčasnosti je jej dcéra umiestnená v domove sociálnych služieb v Banskej Bystrici. Výdavky naň sú však podľa matkiných slov vysoké.
„Mesačne ju to stojí 300 eur, potrebuje aj nejaké vreckové. Zo svojho invalidného dôchodku to ale neutiahne a dnes už dospelá vnučka, čiže jej dcéra, jej odmieta pomôcť,“ tvrdí.
„Ja ako dôchodkyňa mám problémy sama so sebou. Napriek snahe tie peniaze nemám kde vziať. Sociálny úrad jej síce poskytne príspevok na bývanie, ale len vo výške 50 eur. Stále jej bude chýbať pomerne veľká suma,“ podotkla.
„Doma ju mať nemôžem, veď schizofrénia je vážna diagnóza,“ pripomína.
Najviac sa obáva toho, že ak peniaze nezoženie, dcéra raz skončí na ulici.
„Predsa len, mám svoje roky, náhodou sa mi niečo stane a ona zostane úplne sama. Nikto sa o ňu neobzrie, fakt jej v takom prípade nemá kto pomôcť,“ uzavrela.
Pomôžu jej?
Či má Lívia šancu získať peniaze prostredníctvom vyššieho príspevku na bývanie, sme sa opýtali na príslušnom úrade.
„Vzhľadom na zložitosť sociálnej situácie v rodine komplikovanej zdravotným stavom bude najlepšie ak sa pani zastaví na sociálnom odbore osobne,“ odporučil jej Štefan Filip, riaditeľ Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny v Banskej Štiavnici.
„Všetko komplexne posúdime a poskytneme jej úplné informácie o možnostiach riešenia jej momentálnej situácie,“ povedal. „Naši ľudia jej určite poradia,“ tvrdí.