Spor skončí na súde.
KREMNICA. Po Obvodnom banskom úrade v Banskej Bystrici nevyhovel upozorneniu prokurátorky ani Hlavný banský úrad v Banskej Štiavnici.
Banskobystrická krajská prokuratúra upozornila úradníkov na nečinnosť a navrhla im, aby obchodnej spoločnosti Ortac, s.r.o., so sídlom v Kremnici oznámili zánik jej banského oprávnenia na povrchové dobývanie zlatých a strieborných rúd, ku ktorému došlo v júni 2012. Vyhovela tak podnetu občianskeho združenia Kremnica nad zlato a dala za pravdu odporcom ťažby, ktorí na zánik licencie upozorňovali už mesiace.
Banský úrad: Licencia nezanikla
Šéf Hlavného banského úradu v Banskej Štiavnici Peter Kúkelčík však tvrdí, že požiadavke prokuratúry sa vyhovieť nedá. Tá si podľa neho nesprávne vykladá pojmy právo na dobývanie výhradného ložiska a banské oprávnenie.
„Banské oprávnenie je druh štátnej licencie, ktoré oprávňuje podnikateľa podnikať v zákonom stanovených oblastiach v banskej činnosti a činnosti vykonávanej banským spôsobom,“ vysvetlil predseda úradu.
„V prípade práva na dobývanie výhradného ložiska respektíve „nečinnosti organizácie“ z pohľadu začatia dobývania výhradného ložiska (3 roky nečinnosti pre povrchové dobývanie a 5 rokov nečinnosti pre podzemné dobývanie) nedošlo k porušeniu zákona, pretože na základe neukončeného posudzovania vplyvov na životné prostredie neuplynuli podľa banského zákona lehoty, nedodržaním, respektíve prekročením ktorých by došlo k zániku práva na dobývanie výhradného ložiska,“ napísal v stanovisku.
So závermi prokuratúry sa podľa slov jej riaditeľa pre Slovensko nestotožňuje ani spoločnosť Ortac, s.r.o., ktorá avizuje záujem v Kremnici ťažiť.
„Ortac, s.r.o., je naďalej oprávneným držiteľom dobývacieho priestoru Kremnica a teda subjektom oprávneným dobývať ho povrchovým aj podzemným spôsobom,“ tvrdí Pomichal.
Združenie pripravuje žalobu
Krajská prokuratúra v Banskej Bystrici sa zatiaľ s celou argumentáciou hlavného banského úradu neoboznámila. „Ten nášmu upozorneniu nevyhovel, no zatiaľ sme nepreštudovali všetky jeho argumenty. Aktuálne máme možnosť obrátiť sa na krajský súd,“ zareagoval hovorca prokuratúry Ivan Vozár.
Žalobu na banský úrad však už chystá občianske združenie Kremnica nad zlato. „Nevieme, či sa na súd obráti prokuratúra, my to však urobíme určite,“ potvrdil predseda združenia Luboš Kürthy.
Postup banského úradu aktivistov nezaskočil. „Čakali sme niečo podobné, už dlhšie sledujeme súčinnosť úradníkov a Ortacu. My však máme v podobe stanoviska prokuratúry v rukách dobré východisko, ktoré podľa nás pred súdom zaváži právnymi argumentmi,“ povedal.
V krokoch banského úradu vidí spôsob, ako predlžovať pôsobenie spoločnosti Ortac v Kremnici. „Je to umelé naťahovanie času, keďže hodnota akcií tejto firmy je v súčasnosti na historickom minime,“ pokračoval.
Posudzovanie vplyvov na životné prostredie, EIA, o ktorom hovorí banský úrad, podľa Kürthyho neprebieha. V prípade jedného zo zámerov EIA pre nespokojnosť s rozsahom požadovaného posudzovania stopli samotní ťažiari, druhý zámer vrátil pre nedostatky na zisťovacie konanie Obvodnému úradu životného prostredia v Banskej Štiavnici súd. „EIA dodnes nezačala ani v jednom zo zámerov, v druhom dokonca rozhodnutie úradníkov vrátil súd na opätovné zisťovacie konanie, ktoré ale nie je EIA,“ dodal Kürthy.