Hoci entomológ tvrdí, že osy tento rok premnožené nie sú, hasiči v Banskobystrickom kraji odstraňujú ich hniezda častejšie. Časté sú aj výjazdy záchranky.
BANSKÁ BYSTRICA. Entomológ Ľubomír Vidlička odpovedá na obavy ľudí z premnoženia ôs, pokojne. „Ich počet je zatiaľ zvyčajný ako po iné roky. Väčšinou v tomto období, keď dozrieva ovocie, sú aktívnejšie a viditeľnejšie v teréne, preto si ich ľudia viac všímajú.“
Potvrdzuje však, že v teplejšom počasí ich počet stúpa. „Ich kolónie narastajú, takže je ich viac.“
Nebezpečné bodnutia v oblasti krku
Štatistiky záchranárov ukázali slovenské prvenstvo Banskobystrického kraja v počte výjazdov k prípadom bodnutí a uštipnutí hmyzom.
„Od začiatku júla do polovice augusta sme ich v tomto regióne zaznamenali až dvesto,“ potvrdil Andrej Hirjak, vedúci riadiaceho a monitorovacieho strediska Záchrannej zdravotnej služby SR.
Tento počet výrazne presahuje čísla v iných krajoch, druhý najvyšší počet výjazdov, 132, zaznamenali záchranky v Košickom kraji a najmenej, 47, v Bratislavskom kraji.
Najjednoduchší prípad predstavuje podľa zdravotníkov jedno alebo len pár uštipnutí u zdravého človeka. „V takom prípade postačí priloženie ľadového obkladu na postihnuté miesto. V prípade včelieho bodnutia je ešte pred ošetrením nutné čo najrýchlejšie vybrať z rany žihadlo,“ vysvetľuje Hirjak.
Lekárovi pomôže aj informácia, o aký druh hmyzu išlo, kedy a kde k bodnutiu došlo, aj to, koľko času od bodnutia po prvé príznaky uplynulo. „Všetko sú to údaje, ktoré mu pomôžu zistiť, či ide o alergickú reakciu na hmyzí jed,“ pokračuje. Symptómami sú začervenanie pokožky, opuch, svrbenie či dusenie, pričom posledný stav je život ohrozujúci.
„Vážnejšia situácia nastáva vo chvíli, keď je bodnutie lokalizované v oblasti krku, dutiny ústnej, jazyka alebo pažeráka. V tomto prípade existuje nebezpečenstvo dusenia pri vzniku opuchu horných dýchacích,“ hovorí a pridáva návod, ako postupovať.
„V rámci prvej pomoci je treba v sede postihnuté miesto chladiť, na krk priložiť ľadový obklad, komunikovať s poštípaným, sledovať jeho životné funkcie.“
Do príchodu záchranky odporúča spolupracovať s operátom záchrannej zdravotnej služby na čísle 155.
Hsiči odstraňujú hniezda iba na ťažko dostupných miestach. FOTO: JÁN KROŠLÁK
V extrémnych prípadoch pomôžu hasiči
Viac zásahov k hniezdam ôs či sršňov ako v ostatnom roku si do štatistík zapísali aj hasiči v Banskobystrickom kraji.
„V tomto roku zasahovali už vo viac ako 60 prípadoch, keď odstraňovali bodavý hmyz, čo je v porovnaní s predchádzajúcim rokom mierny nárast,“ potvrdzuje Erik Piater, krajský hovorca hasičov.
Ľudia takýto typ pomoci vyhľadávajú najmä vtedy, keď nájdu hniezdo na ťažšie dostupnom mieste a hasiči musia použiť výškovú techniku.
Piater však pripomína, že prednostne vyrážajú do materských škôl, domovov dôchodcov a budov, kde sídlia zdravotnícke alebo sociálne služby.
„V prípadoch, keď nie sú priamo ohrození ľudia, upozorníme volajúcich, že si môžu privolať špecializovanú firmu, alebo môžu hmyz zlikvidovať pomocou voľne dostupných chemických prípravkov,“ objasňuje bežný postup.
Ak nájdete hniezdo v domácnosti, biolit na lietajúci hmyz odporúča aj entomológ. „Najlepšie je ho postriekať večer alebo v noci, keď nie sú osy aktívne. Treba byť opatrný a tiež sa po postriekaní nezdržovať v blízkosti, lebo to je evidentný útok proti nim,“ upozorňuje.