ŽIAR NAD HRONOM. Rušiť sa mali údajne základné školy, do ktorých chodí menej ako 150 žiakov a pracuje v nich neúmerný počet zamestnancov.
Ministerstvo: Je to vec zriaďovateľa
Na zverejnenom zozname tých, ktorým hrozí zatvorenie, sa ocitlo aj osem škôl z nášho regiónu a to vo Vyhniach, Veľkej Lehote, v Hodruši-Hámroch, Hronskom Beňadiku, Janovej Lehote, Jastrabej, Malej Lehote a v Brehoch.
„Žiaden zoznam škôl určených na zrušenie neexistuje,“ tvrdí hovorca ministerstva školstva Michal Kaliňák.
„Zriadenie aj zrušenie školy je vecou zriaďovateľa a nie ministerstva školstva,“ povedal.
„Nášmu rezortu boli v ostatnom čase adresované požiadavky zo strany škôl na ich dofinancovanie. Ide o takzvané dohodovacie konanie,“ pokračoval s tým, že ministerstvo si nevyberá školy, o ktorých osude rozhoduje.
„Reagujeme na požiadavky škôl, ktorým z rôznych dôvodov chýbajú peniaze a preto nás žiadajú o mimoriadne dofinancovanie. To sa realizuje v rámci spomínaného dohodovacieho konania, kde sme brali do úvahy počet žiakov a počet zamestnancov. To znamená, že v rámci finančných možností prihliadame na požiadavku školy o doplatenie chýbajúcich peňazí, no na druhej strane od školy požadujeme prehľad opatrení, ktorými garantujú nápravu, že už budúci rok nás nebudú žiadať o ďalšie peniaze navyše,“ vysvetlil.
Rozhodnutie o mimoriadnom dofinancovaní je podľa jeho slov vecou dialógu.
„Zároveň schopností zriaďovateľa prijať na úrovni konkrétnej školy efektívne opatrenia, ktorými odstránia svoje vnútorné problémy.“
Pripomenul, že ministerstvo nevyberalo obce, ale rokovalo s tými, ktoré ho požiadali o mimoriadne dofinancovanie.
Starosta Vladimír Bevelaqua zrušenie druhého stupňa odmieta. FOTO: EVA ŠTENCLOVÁ
Starosta: Fungujeme ako doteraz
„Keďže tento rok sme kúrili až do konca mája, riaditeľka našej základnej školy napísala ministerstvu list, kde v dohodovacom konaní žiadala o príspevok na dofinancovanie tepla,“ informoval vyhniansky starosta Vladimír Bevelaqua (NEKA).
„V rámci Slovenska o niečo podobné žiadalo ďalších dvesto, možno aj viac škôl,“ podotkol.
„V júli sme sa preto mali dostaviť na ministerstvo, kde nám hneď povedali, že žiadne dofinancovanie nebude. Následne nám navrhli racionalizačné opatrenia. Prvý stupeň sme mali zlúčiť do dvoch tried a druhý stupeň zatvoriť. To ale kategoricky odmietam,“ povedal.
Základnú školu vo Vyhniach navštevuje viac ako 103 žiakov, do škôlky chodí 45 detí.
„Momentálne ju rekonštruujeme a rozširujeme, pričom pribudne ďalších dvadsať škôlkarov. To by takmer 170 detí malo dochádzať do Žarnovice či Hliníka? Veď ich školy sú preplnené. Alebo majú dochádzať do Žiaru? Ten je vzdialený dvadsať kilometrov. Návrh ministerstva sme odmietli s tým, že naša škola bude fungovať tak ako doteraz,“ uzavrel.