ŽIAR NAD HRONOM. V ostatných týždňoch zaznamenali výskyt ploštíc na uliciach Michala Chrásteka, Hutníkov, Štefana Moysesa, Tajovského a Novomeského.
Treba to včas podchytiť
V žiarskej časti Etapa sa ploštice objavili v štyroch bytoch. Informoval o tom riaditeľ Stavebného bytového družstva v Žiari nad Hronom Robert Mihok.
„Na Tajovského ulici nám nahlásili ich výskyt v jednom byte, na Novomeského v troch. Vo všetkých štyroch prípadoch sa objavili u nájomníkov, teda nie vlastníkov bytov,“ povedal.
„Keď sa tento problém včas nepodchytí a susedia ho nenahlásia, môže sa to rozniesť cez jadro,“ pokračoval. Podľa neho však zatiaľ nejde o zamorenie.
„Samozrejme, nemusíme vedieť o všetkých prípadoch. Ľudia to zvyknú hlásiť bytovému spoločenstvu. Keď sa také niečo dostane k nám, hneď objednávame deratizérov. Vždy je to ale na základe požiadavky,“ vysvetlil. Zároveň dodal, že v tejto súvislosti spolupracujú s osvedčenou firmou z Prievidze.
Vymorovali dva vchody
„Najviac je plošticami postihnutá Ulica Hutníkov, kde sa deratizéri počas roka vrátili už štyrikrát. Kompletne tam vymorovali celé dva vchody,“ povedala Ľudmila Kamenická z firmy Bytspol.
„Stálo ich to 340 eur, nie je to teda lacná záležitosť,“ podotkla.
„Momentálne sú ploštice aj v dvoch vchodoch na Ulici Štefana Moysesa, kde už takisto zasahovali deratizéri,“ pokračovala. „Môže sa to prenášať rôznymi starými matracmi, nábytkom či vrecami s handrami, ktoré ľudia do bytov zvláčajú. Jeden to donesie a potom sa to postupne rozširuje ďalej,“ vysvetlila.
Najhoršie podľa nej je, keď si tento stav ľudia nevšimnú. „Potom to ľahko prelezie do ďalšieho bytu.“
V tejto bytovke sa ploštice objavujú opakovane. FOTO: EVA ŠTENCLOVÁ
Nebezpečné štípance
„Nám zatiaľ výskyt ploštíc nikto nehlásil,“ povedala Eva Striežová z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Žiari nad Hronom.
„Ak sa niekde objavia, ľudia by sa mali obrátiť na bytové spoločenstvo. Hneď treba zabezpečiť deratizéra, aby vystriekal všetky byty aj stupačky,“ radí.
„Ploštice vychádzajú najmä v noci, cez deň zaliezajú. Zanechávajú však za sebou čierny trus, ktorý je možné vidieť na bielych plachtách či stenách,“ vysvetlila.
„Ľuďom spôsobujú štípance, z čoho môžu vznikať rôzne alergické reakcie a infekcie,“ pokračovala. „Na ich vyhubenie treba vždy volať odborných pracovníkov, nikto iný si s nimi tak dobre neporadí.“
Pripomenula, že nie vždy sú týmto hmyzom napadnuté byty, v ktorých by rodiny zanedbali hygienu. „Keďže sa šíria cez stupačku, nedá sa to ovplyvniť,“ dodala.
Niekde chodia ako na klavír
„Dôležité je nezvláčať si domov staré veci,“ hovorí o prevencii proti zamoreniu plošticami deratizér František Ďurina.
„Niekde sa nám ich podarí zlikvidovať na prvýkrát, inde postreky opakujeme a sú ulice, kde chodíme ako na klavír,“ povedal.
Potvrdil, že v ostatnom období má dosť práce aj v Žiari nad Hronom.
„Na Tajovského ulici to nie je až také rozsiahle. Najhoršie sú na tom na Ulici Michala Chrásteka, v takzvaných Jadranoch, kde sme pravidelne,“ podotkol.
„Problém je v tom, že stále tam prenášajú nejaké staré veci. Niekto niečo vyhodí, ďalší zase donesie a takto sa to dookola prenáša. Keby s tým prestali, dalo by sa to zlikvidovať. Inde, kde sme robili deratizácie, je pokoj,“ tvrdí.