Klára Patakiová sledovala s obavami, keď jej súsošie v centre Žiaru pred troma rokmi demontovali. V to, že sa vráti do verejného priestoru, neverila.
ŽIAR NAD HRONOM. Žiarski hutníci, Rodina – aj takto Žiarčania nazývajú súsošie, ktoré v lete 2010 rozobrali a odviezli z Námestia Matice slovenskej do skladu, aby ho opäť vrátili do verejného priestoru pred niekoľkými týždňami.
Mnohé sochy skončili rozbité
Dielo s oficiálnym názvom Život v mieri našlo svoje miesto pred Súkromnou strednou odbornou školou technickou. „Naše mesto aj táto škola sú neodmysliteľne späté práve s hutníctvom, preto to dáva zmysel,“ okomentoval znovu odhalenie súsošia primátor Žiaru Peter Antal.
S obavami sledovala rozoberanie sochy pred troma rokmi jeho autorka, sochárka Klára Patakiová.
„Prišlo mi ľúto, keď som počula, že ju idú demontovať. Preto pozitívne hodnotím, že sa ju mesto opäť rozhodlo poskladať a osadiť. Mnohé diela nemali také šťastie. V Bratislave už takto zmizlo veľa sôch,“ pripomenula trend, keď diela z čias socializmu miznú a často končia rozbité na kusy.
Sochárka si svoje dielo na novom mieste fotila. Teší ju, že neskončilo zničené, ako mnohé iné sochy z doby jeho vzniku. FOTO: IVA ZIGOVÁ
Leninovi sa bránila zubami-nechtami
Na tvorbu nadrozmernej viacfigurálnej kompozície z pieskovca spomína rada. „Trvalo to asi tri roky, kým som ju dokončila. Bolo to príjemné obdobie, aj keď to bola náročná práca.“ Aj dnes na súsošie rodiny pozerá s hrdosťou.
„Na žiarskom námestí mal stáť pôvodne, ako v mnohých iných mestách po celom Slovensku, Lenin. Ale ja som sa tomu bránila zubami-nechtami,“ spomenula s úsmevom, čo predchádzalo vzniku súsošia. „Snažila som sa nájsť niečo, čo by bolo sympatické mne aj Žiarčanom,“ vysvetlila.
Sochu do centra Žiaru nad Hronom nainštalovali v roku 1983, autorka za ňu v tom istom roku získala cenu vtedajšieho ministerstva kultúry.
Namiesto Lenina súsošie rodiny. FOTO: IVA ZIGOVÁ