KREMNICA. Na začiatkoch mu rodičia a priatelia tento šport neodporúčali, no jeho cieľom je časom vytvoriť tím aj na strednom Slovensku.
Začínal s futbalom
Na slovenské pomery je rugby možno netradičný šport, pochádzajúci z Anglicka, no má taktiež svoje miesto medzi mnohými inými domácimi ligami, či extraligami. „Začínal som ako väčšina chalanov s klasickým futbalom, v Kremnici sme hrali druhú žiacku ligu. So začiatkom vysokoškolského štúdia v Žiline som sa však vďaka náborovému plagátu dostal práve k rugby,“ spomína Kremničan Jakub.
Aj keď rugby nie je také populárne, ako iné športy, o čom svedčí aj malý záujem sponzorov, rozhodne nie je žiadnou módnou novinkou na slovenskej športovej scéne.
„Sympatické mi je hlavne to, že je to kontaktný šport, veď nikde sa neprejaví tímový duch tak, ako v rugby, pretože spoluhráči musia za sebou stáť a dôverovať si. Ak sa tak nestane, ľahko môže dôjsť k zraneniu,“ pokračuje.
VIDEO: Slávia Košice - Bears Žilina
Rugby mu zakazovali
Už od roku 1925 družstvo bratislavskej Slávie reprezentovalo Slovensko v českej rugby lige. Slávia zaznamenávala úspechy, no s príchodom socializmu bolo rugby zakázané.
„Najskôr som na rugby chodil tajne, pretože mi tento šport mamka zakázala. Po čase som však rodičom oznámil, že idem na turnaj do Košíc,“ povedal hráč žilinských medveďov s číslom päť a dodal: „Modriny a škrabance sú súčasťou hry, po každom zápase ich mám množstvo. Prvým mojim vážnejším zranením sa stala zlomenina prstu na pravej ruke.“
Novodobé začiatky, kedy sa oči zopár jedincov upreli na tento tvrdý šport, sa datujú od roku 2004. Od roku 2010 sa začala hrať slovenská liga v sedmičkovom rugby, teda v rugby, ktoré je menej náročné na počet hráčov, a takisto je zaradené medzi olympijské športy.
Rugby tím Žilina Bears RC, vľavo Kremničan Jakub Beczányi. FOTO: ARCHÍV KLUBU
Bol opakovane zložený na zem
„Prvý môj zápas bol veľmi ťažký, dá sa povedať, že neúspešný, pretože som bol opakovane zložený na zem, nevedel som prihrať spoluhráčovi,“ opísal prvé stretnutie v kariére.
Beczányi sa ruby venuje takmer rok, za sebou má úspešné vystúpenia v dvoch turnajoch. Podľa jeho slov je tento šport na Slovensku veľmi mladý, ak sa však spopularizuje, tak práve súčasná generácia bude tá, ktorá písala históriu tohto športu na Slovensku.
„Ľudia si pletú rugby s americkým futbalom. Hlavný rozdiel je však v tom, že v americkom futbale máš helmu a chrániče, navyše sa môže nahrávať dopredu. V rugby chrániče nemáme, čím sa vystavujeme priamym kontaktom na telo, nahrávať môžeme iba späť,“ uzavrel rugbista Jakub Beczányi s tým, že v zápasoch na Slovensku niekedy nezáleží na výsledku, ako na pobavení a spoločnom posedení so súperom.