PÍLA. Deti z Píly a Žarnovice po roku opäť absolvovali spoločnú výstavu so študentmi Katedry dizajnu a Katedry maľby Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave. Práce detí vznikli počas prázdninového výtvarno-fotografického workshopu.
Príbeh o minulosti a súčasnosti
Podujatie sa už štvrté leto po sebe konalo vďaka nadšeniu a energii dizajnéra Ferdinanda Chrenku.
„Pätnásť detí vo veku 5 až 18 rokov malo počas štvordňového workshopu okrem kresby a maľby možnosť tematicky pracovať s hlinou, odlievať sadrové reliéfy, vyrobiť svietidlo, zvieratá, strašidlá a modely áut z polystyrénu,“ povedal.
Pod lektorským vedením študentky Katedry fotografie a nových médií Vysokej školy výtvarných umení Veroniky Markovičovej sa venovali aj fotografii.
„Postupne prešli nielen klasickými žánrami portrétu, zátišia, krajiny, no spoločne vytvárali aj luminografie, dokumentovali svoj prvý land art a rekonštruovali sériu dobových fotografií z obce Píla,“ pokračoval.
„Na ich základe inscenovali rovnaké situácie na identických miestach. Inštalovaním fotografií, pôvodnej a novej v rámoch pod sebou, vznikol vizuálny príbeh o minulosti a súčasnosti, zvýrazňujúci plynutie času,“ vysvetlil.
Svoju kreativitu deti rozvíjali aj pri práci s hlinou.
Výstava. V budove bývalej základnej školy potrvá do 10. septembra.
Rozvíjanie kreativity
Vernisáž výstavy sa uskutočnila v rámci Kultúrneho dňa obce Píla. Jej názov Od ZŠ po VŠ má poukazovať na dôležitosť vzdelania, kultúry a kontinuálneho rozvíjania kreativity v malých mestách a dedinách.
„Výsledky detského workshopu sú nainštalované v hravom dialógu s dielami študentov Katedry maľby a Katedry dizajnu Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave. Tvoria ich modely automobilov na tému Drevo – kvapka – prúdenie, tvarové štúdie, plagáty realizovaných skladacích stoličiek a detské ihriská,” dodal s tým, že výstava potvá do 10. septembra.
Autor: ešte