KREMNICA. Sprevádzkovanie obnovenej fontány v historickom centre Kremnice oddialili problémy. Najskôr niekto vlani v júli úmyselne poškodil časť kanalizácie národnej kultúrnej pamiatky, tým, že do nej nalial betón. V súčasnosti trápia reštaurátorov priesaky vody.
Obnova za desiatky tisíc eur
„Reštaurátorský ateliér, ktorý fontánu obnovuje, prišiel s historickou technológiou, ako ju utesniť. Vyložili ju olovenými plátmi, z ktorých vytvorili bazén, čo sa ukázalo ako zaujímavá, no trochu romantická, myšlienka. Napriek tomu, že sa pláty snažili čo najlepšie spojiť, na niekoľkých miestach stále uniká voda,“ hovorí primátorka Kremnice Zuzana Balážová (NEKA), prečo z fontány ani cez leto voda nestriekala, hoci to mesto malo v pláne.
Dodáva pritom, že práve pretekanie bolo hlavným z dôvodov aktuálnej rekonštrukcie. Pamiatka bola reštaurovaná naposledy v 90. rokoch, no ani po tom nebola vodotesná, a tak ju mesto pre úniky vody roky neprevádzkovalo.
Do súčasnej obnovy investovalo 135-tisíc eur z dotácie rezortu financií na obnovu kultúrnych pamiatok.
Ak sa chyby podarí odstrániť, fontána by mala striekať väčšinu roka, okrem mesiacov, keď mrzne.
Netesnosti musia odstrániť
Tomáš Lupták, konateľ spoločnosti Restauro, Bratislava, potvrdil, že problém s priesakmi riešia už dlhšie. „Po tretej alebo štvrtej diagnostike, ktorú urobil subdodávateľ bazéna, sa zistilo, že problém bol v studených zvaroch na niekoľkých miestach. Predtým sme dokonca našli mechanické prierazy, spôsobené zrejme úmyselne,“ objasňuje a dodáva, že s pomocou novej technológie do konca augusta komplikáciu odstránia a bazén budú môcť napustiť.
Riešenie považuje za jedinú technológiu, ktorá zabezpečí vodotesnosť a dala sa použiť aj v režime tejto kultúrnej pamiatky.
„Špeciálne epoxidové nátery by totiž mohli pri mrazoch spôsobiť praskanie andezitových tufov, ktoré tvoria originálne časti fontány.“
S nákladmi na opravy bazéna by sa mali reštaurátori podľa primátorky vysporiadať v rámci vysúťaženej ceny. „To, že s tým majú problémy a že si zvolili takú techniku, je na ich pleciach.“
FOTO: IVA ZIGOVÁ
Unikátny historický vodovod
Archívny výskum odhalil, že pôvod barokovej fontány súvisí s návštevou Františka Lotrinského v Kremnici v roku 1751.
Kamenná pamiatka nemala prioritne estetickú funkciu.
„V tom čase to bolo ambíciou Habsburgovcov vytvárať v mestách Rakúsko-Uhorska nádrže s technickou alebo s pitnou vodou, ktoré mali slúžiť pre bežné potreby občanov či na hasenie požiarov,“ približuje reštaurátor.
V minulosti bola fontána napojená na takzvaný Grobniansky vodovod a voda do nej pritekala a odtekala z nej na princípe gravitácie.
Momentálne funguje vďaka systému obehového čerpadla, no je pripravená na napojenie na historický vodovod, ktorého časť sa zachovala dodnes.
Socha sa nezachovala. Vytvoria repliku?
Za zaujímavosť považuje predovšetkým výzdobu pamiatky. Archívne vyobrazenia a fotografie dokazujú, že v jej strede sa pôvodne nachádzala socha Neptúna pohybujúceho sa po hladine vody na lastúre.
„V dobe tvrdej rekatolizácie je to v tomto regióne výnimočné. Súvisí to pravdepodobne s tým, že hlavne v banských mestách si uvedomovali význam vody, ktorá život dávala aj brala. Je to jedinečný renesančný presah do baroka,“ hovorí.
Socha sa nezachovala, no podstavec v tvare mušle obmývanej vlnami s Neptúnovým rybím chvostom by sa mal na fontánu vrátiť.
Či reštaurátori časom doplnia aj samotnú figúru, ukáže až diskusia s pamiatkarmi. Pre turistov by však napriek nepôvodnosti bola zrejme ďalšou atrakciou.