KREMNICA/BRATISLAVA. S tohtoročným vizuálom Európskeho festivalu humoru a satiry Kremnické gagy organizátori podľa niektorých veriacich prestrelili.
Jeden z nich poslal sťažnosť primátorke Kremnice Zuzane Balážovej.
„Šokoval ma a zároveň pohoršil obrázok, na ktorom je klaun s krížom a číslom 33 na chrbte. Kríž je pre nás kresťanov základným symbolom viery, keďže na ňom zomrel Ježiš Kristus vo veku 33 rokov. Mňa aj ďalších kresťanov ste veľmi urazili,“ napísal v sťažnosti na margo vizuálu z dielne výtvarníka Františka Liptáka žiarsky lekár a zároveň duchovný Štefan Paľúch.
Karikatúra, ktorú si všimol na internetových portáloch aj na facebooku, sa podľa neho vysmieva z kresťanskej viery.
Dostali desiatky podnetov
Žiadal ospravedlnenie a obrátil sa preto aj na Radu pre reklamu, ktorá na formu propagácie gagov dostala v auguste až 45 sťažností.
„Sťažovatelia poukázali na využitie kríža v spojení so šašom, ktoré sa podľa nich vysmieva z kresťanskej viery a dehonestuje ju. Reklame vytýkali, že uráža náboženské cítenie spotrebiteľov,“ informovala Eva Rajčáková z Rady pre reklamu.
Klaun nesúci na chrbte kríž podľa riaditeľa festivalu humoru a satiry Jána Faklu umelecky a metaforicky znázorňuje divadelného harlekýna ako „bežca na dlhé trate“, ktorý prichádza na dosky festivalovej Kremnice.
„Ako organizátori sme hľadali také výtvarné stvárnenie tohto konceptu, ktoré by nesymbolizovalo iba viac ako tridsaťročné úsilie organizátorov festivalu o tvorbu hodnotného humoru, ale v širšom slova zmysle aj neľahké presadzovanie sa humoristov a satirikov v súčasnej slovenskej kultúre,“ napísal vo vyjadrení.
Detail vizuálu. FOTO: SITA/JÁN VIAZANIČKA
Autor: Využil som možnosti jazyka
Kríž ako symbol pritom podľa organizátorov festivalu nie je výlučným majetkom kresťanskej cirkvi, ale ako symbol utrpenia a vykúpenia patrí do užívania celej západnej kultúry.
„Postava klauna nie je v žiadnom prípade karikatúrou Ježiša Krista či diabla, ako uvádzajú sťažovatelia,“ vysvetľoval arbitrážnej komisii Rady pre reklamu riaditeľ festivalu.
Podobne na sťažnosti reagoval aj autor vizuálu, František Lipták. „Vo výtvarnom spracovaní témy 33. ročníka Európskeho festivalu humoru a satiry som pracoval s ustálenými slovnými spojeniami, ktoré nám ponúka naša syntax. V žiadnom prípade som nemal v úmysle čokoľvek znevažovať či zosmiešňovať,“ povedal a pripomenul, že využil len zľudovelé frazeologizmy, ako „niesť si svoj kríž“ či „Kristove roky“.
Kresťanov pobúrilo aj logo kapely
Arbitrážna komisia rady rozhodla vo štvrtok (12.9.), že vizuál neporušuje etické zásady a neuráža náboženské cítenie spotrebiteľov.
„Po posúdení všetkých relevantných podkladov rozhodla, že reklama neporušuje Etický kódex reklamnej praxe a sťažnosti vyhodnotila ako neopodstatnené,“ potvrdila dnes Rajčáková.
Doplnila, že motív viery a náboženstva rozhodne nie je najčastejším dôvodom podávania sťažností spotrebiteľov.
Tento rok riešili podobný prípad okrem propagácie Kremnických gagov na webe aj v tlači len raz.
Sťažnosť bola rovnako namierená proti použitiu kresťanského symbolu v reklame, konkrétne na plagáte ku koncertu americkej punk-rockovej kapely Bad religion, ktorá má vo svojom logu kríž v kombinácii so zákazovou značkou.