Pozrite sa, ako vyzerala cesta na žiarsku železničnú stanicu pred opravou a ako vyzerá po nej.
ŽIAR NAD HRONOM. Za rekonštrukciu rozbitej cesty na žiarsku železničnú stanicu sľúbili zalobovať u predsedu banskobystrického samosprávneho kraja, Vladimíra Maňku, primátor Žiaru Peter Antal aj starosta neďalekej obce Vladimír Baran.
Samý výtlk a jama
Úsek s veľkosťou asi dvetisíc metrov štvorcových a dlhý 270 metrov je totiž v katastri Ladomerskej Viesky, v správe kraja, na stanici svieti nápis Žiar nad Hronom, no k starostlivosti oň a jeho okolie sa ostatné roky nik nehlási.
Vodiči, ktorí po dlhej zime rozpútali diskusiu, že spojenie so stanicou, je samý výtlk, dúfali v nový asfalt, no dlho sa nedialo vôbec nič.
Cestári sa napokon v úseku objavili v júli a v auguste.
Prekryli však iba najhoršie výtlky, hoci, ako potvrdil generálny riaditeľ Banskobystrickej regionálnej správy ciest, a.s., Ján Butkovský, cesta bola nekvalitne vybudovaná už v 60. rokoch minulého storočia.
Len z bežných nákladov
„Z pohľadu dnes platných technických noriem si tento úsek vyžaduje rozsiahlu rekonštrukciu, spočívajúcu okrem obnovy povrchu aj v úprave podložia cesty. Pre aktuálny rok boli ale do registra investícii v doprave zahrnuté len povodňové škody,“ odôvodnil šéf spoločnosti, prečo sa s opravou museli zmestiť do 9 300 eur bez DPH z bežných prevádzkových nákladov.
„Práce spočívali v odvodnení a vybudovaní dvoch priepustov a šácht, vo vysprávke výtlkov v celom úseku cesty, no bez zapílenia, keďže podložie neumožňuje použiť túto hĺbkovú technológiu, a v osadení dopravného značenia,“ konkretizoval.
Zákaz dostali kamióny, ktoré sa podľa hovorkyne Banskobystrického samosprávneho kraja Moniky Pastuchovej, výrazne podieľali na ničení krajskej cesty.
Cesta na žiarsku železničnú stanicu v marci. FOTO: BROŇA ZIGOVÁ
Tá istá cesta po oprave v septembri (17. 9.). FOTO: EVA ŠTENCLOVÁ