ŽIAR NAD HRONOM. Samostatné kúrenie si chcú zaviesť obyvatelia bytového domu 375 na Ulici A. Dubčeka v Žiari nad Hronom.
Teplo by mali o polovicu lacnejšie
„Ceny idú stále hore, už je to neúnosné. Kúrenie v meste dodáva jediná firma, ktorá tu má monopol. Rozhodli sme sa preto, že si urobíme kotolňu, vďaka ktorej nám platby za teplo klesnú o polovicu,“ povedal predseda bytového domu Jozef Búš.
Projekt, ktorý podľa jeho slov odsúhlasili na bytovej schôdzi ešte v januári, už majú vypracovaný.
Nízkotlaková plynová kotolňa s výkonom 45 kilowattov by mala byť umiestnená v samostatnej miestnosti v prízemí obytného domu.
„Jej hodnota je 33 412 eur, pričom už máme schválený úver. Mesačné platby sa tým ale vlastníkom bytov nezvýšia,“ tvrdí.
„Kvôli dvom predchádzajúcim úverom sme totiž museli tvoriť o 20 percent vyšší fond opráv ako sme mali skutočné náklady. Podmienila si to banka, z ktorej sme ich čerpali. Takto nám vznikla rezerva, do ktorej sa zmestí splácanie ostatného úveru,“ vysvetlil.
Návratnosť investície odhaduje do šesť rokov, možno aj skôr.
Dodávateľ s výpoveďou nesúhlasí
Spoločnosti Dalkia Žiar nad Hronom, ktorá dodáva teplo v rámci celého mesta, doručili začiatkom júla písomnú výpoveď na dodávku tepla a ukončenie zmluvného vzťahu k 31. decembru tohto roku. O pár týždňov na to im ale prišlo nesúhlasné stanovisko.
„Jednoducho sa obávajú, že keď sa odpojíme my, budú sa o to snažiť aj ďalší,“ myslí si Búš. Zároveň spomenul, že vlastné teplo si už v Žiari vyrábajú viacerí.
Dalkia sa v nesúhlasnej odpovedi odvoláva na zákon 657 z roku 2004 s tým, že odber tepla môžu skončiť len vtedy, ak zabezpečia dodávku tepla vyrobeného z obnoviteľných zdrojov energie v podiele o 20 percent vyššom ako má súčasný dodávateľ.
„Tento zákon ale nepojednáva náš prípad, ide v ňom o distribúciu a obchodovanie s teplom,“ tvrdí Otokar Weis, vlastník jedného z bytov v spomínanom dome.
„My predsa nie sme podnikateľský subjekt a teplo neplánujeme vyrábať pre obchodovanie, ale pre vlastnú potrebu,“ vysvetlil s tým, že zákon si dôkladne preštudoval.
Definitívne rozhodnuté zatiaľ nie je
Všetky povolenia na vybudovanie kotolne už majú, chýba im len súhlas stavebného úradu. Ten im začiatkom septembra prerušil konanie o zmene v užívaní stavby s odôvodnením v dvoch bodoch. Poukázal na chýbajúcu zápisnicu z riadnej schôdze, na ktorej zámer odsúhlasili, a na spomínaný zákon 657.
„Zápisnicu sme už na úrad doručili, písomne sme podali aj vysvetlenie v súvislosti so zákonom. Zároveň sme vyjadrili, že akceptujeme oznámenie, v ktorom nám Dalkia vyčíslila náklady zhruba 300 eur, ktoré jej vzniknú naším odpojením od jej sústavy tepelných zariadení,“ vysvetlili.
Veria, že po tomto kroku sa dá všetko do pohybu.
„Ak by stavebný úrad rozhodol kladne, s vybudovaním kotolne by sme mohli začať hneď. Od januára budúceho roka by sme si už chceli kúriť samostatne,“ dodali.
„Ešte nie je definitívne rozhodnuté, vo veci sa stále koná,“ stručne reagovala Lýdia Tóthová zo Stavebného úradu v Žiari nad Hronom.