HORNÉ HÁMRE. Mayské písmo objavila pred dvanástimi rokmi. Odvtedy je jej vášňou. Teší ju, keď sa o svoje poznatky v tejto oblasti môže s niekým podeliť. Príležitosť na to jej dáva Mayský hieroglyfický workshop na Slovensku, ktorý sa bude konať v novembri. Už piaty rok ho organizuje Katedra porovnávacej religionistiky na Univerzite Komenského, pričom jeden z workshopov vedie práve archeologička Eva Jobbová.
Ako vznikla myšlienka týchto workshopov?
- Prišiel s ňou profesor Milan Kováč, vedúci Katedry porovnávacej religionistiky Univerzity Komenského v Bratislave. Štúdiu Mayov sa venuje už roky, no na Slovensku je to stále dosť neznáma civilizácia. Cez workshopy sa o nej, a najmä o mayskom písme, môže viac dozvedieť aj širšia verejnosť.
Kto všetko sa na ne môže prihlásiť?
- Každý. Sú totiž rozdelené do troch vedomostných úrovní. Pre úplných začiatočníkov bez akýchkoľvek predošlých skúseností, mierne pokročilých, ktorí predtým už absolvovali nejaký kurz a pre pokročilých so značnými vedomosťami o mayskom písme.
Prečo ľudí podľa vás zaujíma práve toto písmo?
- Myslím si, že často je za tým tajuplnosť, ktorou je mayská civilizácia stále opradená. Napriek neuveriteľnému posunu vpred, čo sa týka našich poznatkov o tejto kultúre, práve aj vďaka tomu, že už dokážeme čítať ich písmo. Asi by som nevedela menovať inú civilizáciu, ktorej história je neustále a tak závažne prepisovaná ako tá mayská. Je neuveriteľné ako sa náš pohľad na ich kultúru zmenil len za posledných 50 rokov.
Čo na ich hieroglyfoch najviac obdivujete vy?
- Vďaka neuveriteľnej fantázii a vynaliezavosti mayských pisárov je to jeden z najzložitejších a najúžasnejších písomných systémov vôbec. Je vizuálne fascinujúci, gramaticky vysoko sofistikovaný. Niet divu, že jeho rozlúštenie trvalo viac ako dvesto rokov. A vlastne stále trvá.
Aká zvykne byť na workshopoch účasť?
- Hojná. V minulých rokoch to bolo okolo 70 participantov. Je to z veľkej väčšiny práve zásluha profesora Kováča, ktorý rozvíja záujem o mayskú kultúru a ich písmo vo svojich študentoch. Mnohí z nich sa na týchto workshopoch zúčastňujú, pričom dvaja z jeho interných doktorandov už budú, spolu so mnou, viesť tento rok kurz pre začiatočníkov.
Kto má na starosti pokročilých?
- Vždy ich vedú poprední odborníci na mayské písmo ako napríklad Nikolai Grube a Guido Krempel z Nemecka, Harri Kettunen z Fínska, Mexičan Karlos Pallán či Francúz Ramzy Barrois.
Ako dlho workshopy trvajú?
- Necelé tri dni. Zvyčajne je to od piatku do nedele.
Čo pre vás znamená fakt, že jeden z nich vediete vy?
- Vážim si to a zároveň ma teší, že sa môžem podeliť o niečo, čo pre mňa veľa znamená. Odkedy som mayské písmo pred dvanástimi rokmi objavila, stalo sa mojou vášňou a rada o ňom rozprávam. Navyše sa hovorí, že najlepší spôsob ako niečo pochopiť, je vysvetliť to niekomu inému. A to je presne to, o čo sa snažím.
Je ťažké naučiť sa ho?
- Je to individuálne. Na začiatku je asi najťažšie uvedomiť si, že tento písomný systém funguje na inom princípe ako naše vlastné písmo. Nechcem ísť príliš do detailov, ale v porovnaní s abecedou pracuje mayské písmo s kombináciou logogramov a slabík.
Môžete byť trochu konkrétnejšia?
- Logogramy sú znaky, ktoré vyjadrujú celé slová. V našom písme prečiarknutá cigareta napríklad znamená zákaz fajčiť. Slabiky často slúžia ako pomôcka pre čitateľa, aby vedel, ktorý z významov mal pisateľ na mysli. Navyše, ako som už spomenula, mayskí pisári boli veľmi vynaliezaví a kreatívni. V rámci jedného textu sa vždy usilovali, aby to isté slovo nikdy nenapísali rovnako. Trochu ako keď sa my snažíme nepoužívať vo vetách stále tie isté slová. To situáciu niekedy komplikuje, no ľudia s dobrou vizuálnou pamäťou majú výhodu.
Mayské hieroglyfy.
Ako hodnotíte svojich „žiakov“?
- Formálne hodnotení sú len tí, ktorí to majú zapísané ako predmet v rámci štúdia. Ostatní dostanú certifikát o absolvovaní workshopu. Na konci kurzu sa snažíme dať študentom šancu na prezentáciu toho, čo sa naučili. Teda textov, na ktorých preklade pracovali.
Takže po kurze by už mali vedieť rozlúštiť základy?
- Dokážu rozoznať a čítať dátumy, vrátane toho, že ich vedia previesť do Gregoriánskeho kalendára. Poznajú stavbu viet, to znamená, že ak aj nápis presne neprečítajú, vedia približne určiť, ktorá časť vety je sloveso, kde hľadať mená protagonistov, často kráľov a kráľovien, a odkiaľ pochádzali. Začiatočníci pracujú s jednoduchšími textami, pokročilí so zložitejšími, alebo s nejakou konkrétnou témou. Napríklad s vojnovým zameraním, no môže sa týkať aj špecifických rituálov.
Podobné kurzy ste začali organizovať s vašimi kolegami aj v Londýne, kde pokračujete v doktorandskom štúdiu na University College London.
- Áno, tri rôzne workshopy sa s úspechom uskutočnili pred pár týždňami. Jeden z nich bol zameraný na starovekú mayskú loptovú hru, ktorá mala pre Mayov mimoriadny symbolický a náboženský význam. Kurz vyvrcholil re-iniciáciou tejto hry. Pre všetkých zúčastnených, či hrali alebo sa len pozerali, to bolo veľmi zaujímavé.