KREMNICA. Terapeutická miestnosť, ktorú od januára využívajú v Základnej škole pre žiakov so sluchovým postihnutím internátnej Viliama Gaňu v Kremnici, sa osvedčila.
Pokroky za niekoľko mesiacov
Bývalá trieda je dnes vybavená vyhrievaným vodným matracom, polohovateľným vakom na sedenie, závesným hojdacím kreslom, bublinkovým valcom, farebnými optickými vláknami, projektorom a ďalšími pomôckami.
Tie pomáhajú pedagógom, ktorí sa venujú deťom s viacnásobným zdravotným postihnutím, uplatňovať v praxi multizmyslovú terapiu Snoezelen.
„Prínos miestnosti je neoceniteľný. Odkedy funguje, vidíme veľké zmeny u tých, ktorí ju navštevujú denne, ale aj u tých, ktorí sem chodievajú len občas,“ povedala riaditeľka školy Jana Jánošková.
Atmosféra a možnosti miestnosti priniesli u niektorých detí pokroky, ktoré si všímajú učitelia, ale aj rodičia žiakov.
„Mňa napríklad oslovilo, ako zareagoval veľmi ťažko kombinovane postihnutý chlapček s dominantným sluchovým postihnutím, ktorý je v škole len krátko a ťažko si hľadal miesto. Prišla som sem v situácii, keď ho už skúsenejšie dievčatko zobralo za ruku, doviedlo ho k vodnému valcu meniacemu farby a jemu sa rozžiarili oči. Krásne sa sústredil, dokázal veľmi pekne reagovať, počúval zvuk bubliniek a ukazoval, že počuje,“ spomenula.
Podobné úspechy zaznamenáva aj špeciálna pedagogička Drahomíra Miklošovičová, ktorá sa v škole venuje práve deťom s viacnásobným zdravotným hendikepom.
Terapia znamenala posun pri žiačke s detskou mozgovou obrnou, ktorá doposiaľ odmietala používať zvyšky zraku a správala sa, akoby vôbec nevidela.
„Snažíme sa s ňou preto pracovať tak, aby si oči nezakrývala a začala ich používať. Zatiaľ sa nám to darí,“ priblížila.
Pri Snoezelen terapii je podľa nej dôležité dobre poznať klienta a vychádzať z jeho diagnóz a potrieb. „Musíme vedieť, čo uňho chceme rozvíjať, ktoré druhy vnímania a zručností,“ objasnila.
Súčasťou terapeutickej miestnosti je aj projektor. FOTO: OZ DVOJFAREBNÝ SVET/MARTIN DOMOK
Psychologička: Začali sa diať zázraky
Traja terapeuti školy podstúpili školenie pre metódy používané v špeciálnej učebni v českej Ostrave. „Podstatné je, aby klient a terapeut mali k sebe blízko. Terapeut si určí cieľ, ktorý chce u klienta dosiahnuť a snaží sa k nemu smerovať. Skúsenosti u nás získava mnoho slovenských pracovníkov zo školstva, z domovov sociálnych služieb, z domovov pre seniorov a podobne,“ povedala psychologička Hana Stachová, ktorá koncept Snoezelen priniesla zo zahraničia do Českej republiky v 90. rokoch minulého storočia.
„Keď som začala pracovať s viacnásobne postihnutými ľuďmi, prekážal mi prístup spoločnosti, ale aj prístup personálu v rôznych zariadeniach. Prevládal názor, že títo klienti k životu nepotrebujú nič okrem naplňovania základných telesných potrieb. Chcela som dokázať, že to tak nie je,“ spomenula počiatočnú motiváciu rozvíjať dnes už osvedčený koncept.
Termín Snoezelen pochádza z dvoch holandských slov, ktoré u našich západných susedov interpretujú ako aktiváciu a relaxáciu. Ide o terapiu, pri ktorej sa rozvíjajú rôzne typy ľudského vnímania.
„Keď som začala túto metódu uplatňovať u klientov, ktorým sa predtým aktívne nikto nevenoval, začali sa diať zázraky. Začali sa pohybovať, otáčať sa za podnetmi, brať veci do rúk. Výrazné pokroky som dosiahla napríklad u klientky, ktorá viac ako štyridsať rokov iba ležala,“ priblížila význam a výsledky takejto terapie.
Z vlastných zdrojov by to nezvládli
Zriadenie špeciálnej terapeutickej miestnosti, zorganizovanie medzinárodnej konferencie zameranej na výmenu skúseností s konceptom Snoezelen a vyškolenie troch terapeutov si kremnická škola mohla dovoliť len vďaka podpore zvonku.
„Asi 3-tisíc eur pochádzalo z dvoch percent z daní pre naše občianske združenie a približne 15-tisíc eur tvorilo príspevok Medzinárodného vyšehradského fondu,“ spresnila zdroje Martina Bencová Utešená, predsedníčka občianskeho združenia Dvojfarebný svet.
„Bežné zariadenie financované tradičným spôsobom, napríklad cez samosprávny kraj, by nemalo šancu poskytnúť svojim zamestnancom odborné školenie, ktoré len pre jednu osobu stojí viac ako 500 eur,“ dodala, prečo sa rozhodli pre podporu projektu vzdelávania hendikepovaných detí v kremnickej škole.