Uchádzate sa o post poslanca Banskobystrického samosprávneho kraja ako kandidát SNS. Ktorý problém v kompetencii župy považujete za najakútnejší?
- Spomenul by som tri najzásadnejšie, ktoré treba riešiť – kvalitu a dostupnosť zdravotnej starostlivosti a starostlivosti o dôchodcov a stav ciest v správe kraja.
Aké je podľa vás postavenie regiónov v súčasnosti? Zmenilo sa niečo za posledných dvadsať rokov?
- Regióny majú dosť veľkú možnosť ovplyvňovať kvalitu života ľudí, ktorí v nich žijú, len treba mať snahu a chuť robiť to, čo sľúbime pri voľbách svojim voličom. Za dvadsať rokov nebadať zmeny v regiónoch. Myslím si, že by stačilo rozdelenie len do štyroch územných celkov a nie do ôsmich, ako je to teraz. Ušetrené prostriedky použiť na oblasti kde je nedostatok.
Čo si myslíte, že sa dá urobiť pre zlepšenie života ľudí v regióne?
- Pre ľudí sa dá urobiť veľa, v prvom rade to však treba chcieť urobiť.
Aké konkrétne kroky by ste v tomto smere urobili vy, napríklad v oblasti zamestnanosti?
- Každý občan, ktorý poberá sociálne dávky, by mal denne odrobiť aspoň štyri až päť hodín, lebo dávať peniaze zadarmo je najväčší nezmysel, aký sme doposiaľ ako štát urobili, a to nehovorím o platení za „výrobu detí“, pričom rodič nemá žiadnu zodpovednosť za ich ďalšiu výchovu. Takéto zákony a mnohé iné môže prijímať len vláda a parlament, ktorí buď tomu nerozumejú, alebo sú za tým iné záujmy. Nesúhlasím s teraz platným zákonníkom práce, lebo zamestnancom a nám všetkým len škodí. Som za to, aby zamestnávatelia mali voľnejšie možnosti pri prijímaní do a uvoľňovaní zo zamestnania, no minimálna mzda by sa mala zvýšiť aspoň na 500 eur. Dobrého zamestnanca si nikto neprepustí, ak ale stratí zákazky, tak k prepúšťaniu dôjde, keď bude akýkoľvek zákonník práce.
Ste starostom Starej Kremničky v Žiarskom okrese. Ide obec, ktorú často vídať v médiách najmä v súvislosti so vznikom takzvaných obecných hliadok zložených z dobrovoľníkov dohliadajúcich na poriadok v uliciach. Aké ďalšie aktivity, s ktorými ste ako starosta prišli, považujete za dôležité?
- V obci často dochádzalo k výtržnostiam mladých chlapcov, prevažne z rómskej komunity, ktorí pod vplyvom alkoholu robili hluk a znečisťovali verejné priestranstvá. Vlani nám tu začali pribúdať aj krádeže. Po diskusii s občanmi sme vytvorili obecné hliadky s patričným vybavením na ich obranu. Aktuálne v obci inštalujeme kamery, ktoré pokryjú hlavné križovatky, vjazdy a výjazdy z obce ,čo má pomôcť práve pri odhaľovaní krádeží, rušení verejného poriadku alebo znečisťovania intravilánu obce. Po všetkých týchto opatreniach môžem konštatovať, že došlo k zlepšeniu a rapídne ubudol počet krádeží. Táto problematika si však podľa mňa zasluhuje trvalú starostlivosť.
Sociálne slabšie, medzi nimi aj rómske rodiny, však majú u vás aj možnosť využívať obecnú pôdu. Priblížili by ste nám tento obecný projekt?
- Rodinám, v ktorých nikto nie je zamestnaný, dávame do bezplatného nájmu obecné pozemky pre obrábanie a dopestovanie potravín, aby neboli nútení kradnúť a naučili sa aj trochu zodpovednosti. Aj tu sa však ukazuje, že keď niekto dlhšiu dobu nepracuje, najmä mladšia generácia, tak sa mu už nechce nič robiť.
Kedy ste si uvedomili, že je dôležité vstúpiť do verejného života?
- Vo verejnom živote s prestávkami pôsobím od sedemdesiatych rokov minulého storočia až dodnes. O veci verejné som sa teda zaujímam dlhodobo.
Venovať sa intenzívne politike znamená aj venovať jej čas, neobávate sa, že v prípade zvolenia za župného poslanca utrpí váš súkromný život?
- Keď niekto chce niečo dokázať, musí počítať s tým, že mu to zaberie aj dosť veľa jeho osobného voľna. Vždy ma potešilo, keď sa mi podarilo uskutočniť niečo dobré a prospešné a vedeli to oceniť aj ostatní občania. Moja motivácia spočíva najmä v uspokojení z práce pre ľudí.
Čo ste študovali? Aká bola vaša profesijná genéza?
- Mám ukončené úplné stredné vzdelanie s maturitou . Pracoval som na pozíciách vedúcich pracovníkov, ale aj v samospráve – v minulosti ako predseda národného výboru a v súčasnosti ako starosta obce. Na začiatku 90. rokov minulého storočia som založil stolársku firmu, ktorá aj v tejto dobe úspešne napreduje a takmer celá výroba smeruje do krajín Európskej Únie.
Ako študent ste patrili skôr k tým, ktorí viedli bujarý život alebo skôr k študijným myškám?
- V mojich študentských dobách som patril skôr k tým rozvážnejším študentom, ktorí vedeli, kde sú hranice.
Aké krédo, aká filozofia vás najviac vystihuje?
- Pracovitosť, dôslednosť a súcit s inými ľuďmi.
Ak máte pol dňa voľno, čo s ním urobíte?
- Venujem sa svojmu psovi a získavaniu nových informácií.
Ako starosta musíte sledovať novinky v legislatíve, ale aj správy v médiách. Ako intenzívne ich sledujete a ktorá informácia vás v poslednom období najviac zaujala?
- Denne sledujem správy a rozčuľujem sa, ako sa môžu prijímať zákony a rozhodnutia, ktoré nie sú v prospech občanov. V poslednom čase sa zaujímam o osud „Gorily“ - chúďa, ako sa jej chcú zbaviť.
Ste človek, ktorý reaguje okamžite a spontánne alebo uprednostňujete nechať hlavu vychladnúť?
- Každá moja reakcia je najskôr spracovaná v mojom vnútri a až potom nasleduje odozva, niekedy hneď, inokedy to trvá dlhšie.
Stará Kremnička leží v krásnom prostredí. Máte svoje obľúbené miesta na relax či šport?
- V mojom veku relax spočíva domácich prácach bez psychického zaťaženia. Športu sa venujem len v podobe chôdze.
Ak by ste mali dôležitú návštevu zo zahraničia, kam by ste ju zobrali a čo by ste jej vo vašom kraji ukázali?
- V našom regióne je veľa miest, ktoré si zaslúžia pozornosť a ktorými sa možno pochváliť. V blízkosti sa nachádza geografický stred Európy, v Kremnici je vodná elektráreň hlboko v podzemí, ktorá je raritou v celej Európe. Pre milovníkov športu je určite lákadlom lyžiarske stredisko Skalka. Pozornosť si však zaslúžia aj iné atraktivity. V našej obci sme sprístupnili turistické chodníky, z ktorých je pekný výhľad na hrad Šášov, mesto Žiar nad Hronom a priľahlé dediny.
Pre smerovanie a formovanie politika sú určite dôležité aj jeho korene a rodinné zázemie, ktoré ho ovplyvňujú a formujú. Kto z vašich blízkych zohral vo vašom živote najdôležitejšiu úlohu?
- Moji už nebohí rodičia.
Pátrali ste niekedy po vašom rodokmeni? Vyskytoval sa v ňom niekto, kto mal podobné ambície ako vy?
- Zaujímal som sa o svojich predkov, ale nie s týmto cieľom. Čestnosť, zásadovosť a pracovitosť mi od malička vštepoval môj otec.
Máte deti? Ako vnímajú otca politika?
- Áno, mám dvoch synov. Nezakladajú si na tom, ale podporujú ma.
Ak chcete svojim najbližším urobiť pekný deň, čo pre nich vymyslíte?
- Pre celú svoju rodinu pripravím spoločný obed a stretnutie.
Tento príspevok obsahuje politickú reklamu, redakcia sa nemusí stotožňovať s jeho obsahom.