Či sa štátni úradníci presťahujú do jedného spoločného sídla v Bielom dome, zatiaľ nie je jasné. V prípade záujmu zo strany štátu, je mesto ochotné rokovať o predaji či zámene najväčšej administratívnej budovy.
ŽIAR NAD HRONOM. Zjednotenie špecializovaných obvodných úradov pod jeden okresný od začiatku októbra v Žiari nad Hronom veľké sťahovanie do spoločných priestorov neprinieslo.
Niektoré z jeho odborov naďalej sídlia v administratívnej budove na Námestí Matice slovenskej, v takzvanom Bielom dome, iné na Ulici SNP a ďalšie dokonca v Žarnovici.
„Ak by malo dôjsť k sťahovaniu, tak zrejme až budúci rok. Viem si predstaviť, že ak by sme sa mali sťahovať na jedno miesto, kapacitne by nám vyhovoval práve Biely dom,“ povedala prednostka Okresného úradu v Žiari nad Hronom Andrea Žiaková.
V najväčšej administratívnej budove v Žiari sídlia ako nájomníci mesta aj okresná prokuratúra a okresný súd.
„Cieľom štátu je, aby prioritne využil budovy v jeho vlastníctve, takže o ďalších krokoch v súvislosti s Bielym domom bude zrejme rokovať s mestom,“ naznačila Žiaková.
Štát uvažuje aj o zámene
Ministerstvo vnútra, ktoré si od reformy ESO (Efektívna, spoľahlivá a otvorená štátna správa) sľubuje významné úspory, potvrdilo, že v Žiari nad Hronom je preňho kľúčovým umiestniť odbory okresného úradu pod jednu strechu rešpektujúc zvyklosti obyvateľov regiónu. Avizuje diskusiu s predstaviteľmi samosprávy.
„Súčasťou reformy je efektívne využívanie budov v majetku štátu a snaha eliminovať komerčné prenájmy budov. V Žiari nad Hronom uvažujeme o umiestnení úradov do štátnych nehnuteľností, teda o využití voľných existujúcich kapacít v rámci štátnych budov, respektíve o zámene nehnuteľností,“ napísal v odpovedi tlačový odbor ministerstva.
Mesto chce Biely dom riešiť
Žiarsky primátor Peter Antal (NEKA) budúci predaj či zámenu Bieleho domu za iné nehnuteľnosti nevylúčil.
„Už v minulosti som avizoval, že otázku Bieleho domu, do ktorého komplexnej rekonštrukcie bude treba skôr či neskôr výrazne investovať, chcem riešiť,“ zareagoval a dodal, že v súčasnosti si nevie predstaviť, že by obnovu mohlo financovať mesto.
O možnej dohode so štátom zatiaľ hovoril len s prednostkou okresného úradu Andreou Žiakovou.
„Ak však štát bude mať záujem, som o ďalšom postupe pripravený rokovať,“ povedal.
Podľa informácií, ktoré nám poskytla žiarska radnica, dosiahol príjem z prenájmov priestorov rôznym subjektom v Bielom dome v tomto roku 341 273 eur. Náklady na údržbu, energie, teplo, odpad, poistenie sú zatiaľ na úrovni 199 940 eur.
„Budova síce tvorí zisk, no mesto pred sebou tlačí modernizačný dlh a náklady na jej obnovu by boli oveľa vyššie, ako zisk, ktorý prináša,“ okomentoval čísla hovorca mesta Martin Baláž.