HODRUŠA-HÁMRE. Šesť cintorínov, z toho jeden v časti Dolné Hámre, dva v Banskej Hodruši a tri na Kopaniciach sa nachádza v obci Hodruša-Hámre so zhruba 2 200 obyvateľmi.
„Z toho tri sú v časti Kopanice, pričom dva sú katolícke a jeden evanjelický,“ informoval starosta Jozef Uram (NEKA).
Pochovávajú na všetkých
„Ich údržba je náročná, najmä pred sviatkami Všetkých svätých a Pamiatkou zosnulých,“ pokračoval. „Všetky naše cintoríny musíme kosiť, vyčistiť od opadaného lístia a dať kompletne do poriadku,“ vysvetlil.
„Dosť veľký neporiadok nám tam robia aj príbuzní zosnulých, ktorí na cintorínoch nechávajú množstvo umelohmotných kahancov a podobne. Všetko ale stíhame vďaka aktivačným pracovníkom.“
Tých majú v obci momentálne šesťdesiat, pričom robia šestnásť hodín týždenne a na práce ich priraďujú podľa potreby.
„To znamená, že nie vždy robia na cintorínoch tí istí, obmieňajú sa,“ podotkol.
„Okrem pietnych miest upratujú aj ich okolie a to nie len cez sviatky, ale počas celého roka.“ Podľa jeho slov na všetkých šiestich cintorínoch dodnes pochovávajú.
Časť Dolné Hámre. Cintorín v tejto lokalite už kapacitne nepostačuje, chcú ho rozšíriť. FOTO: EVA ŠTENCLOVÁ
Komplikácie so spodnou vodou
V dvoch častiach obce sú na tom s cintorínmi kapacitne dobre, no v Dolných Hámroch, kde žijú takmer dve tretiny obyvateľov, s tým majú problém.
„Aktuálne tam musíme riešiť rozširovanie. Celé nám to komplikuje spodná voda, ktorá je práve v lokalite, v ktorej by sme chceli pochovávať,“ hovorí starosta.
„Riešime to v spolupráci s firmami, ktoré sa zaoberajú odvodňovaním pozemkov, na ktorých by sme následne chceli pochovávať.“ Po kompletnom prieskume situácie začnú so samotnými prácami, odštartovať ich plánujú niekedy v budúcom roku.
Pripomenul, že ľudia z tejto lokality svojich príbuzných, samozrejme, pochovávať na cintorínoch v ostatných častiach obce nechcú.
„Hodruša-Hámre je spojená z troch bývalých obcí, takže lokálpatriotizmus tu je stále,“ dodal.