Ak sa tak nestane, motorkárski jazdci sa odtiaľ vytratia.
ŽARNOVICA. Plochodrážny štadión v Žarnovici vybudovali v roku 1953, je jediným na Slovensku. Ostatných desať rokov tam organizujú okrem motorkárskych podujatí aj preteky áut.
Autá alebo motorky?
„Tá dráha nebola robená pre autá. Po prvých ročníkoch takýchto pretekov sa ešte dala dať do pôvodného stavu, no v ostatnom období dostala poriadne zabrať a už to jednoducho nie je možné,“ tvrdí predseda Speedway Clubu v Žarnovici Martin Búri.
„Autá sa dostali na jej podložie, z ktorého vyhádzali na povrch kamene. To robí dráhu nezjazdnou. Zničená je aj časť mantinelov,“ hovorí.
„Tentoraz nestačí materiál zatiahnuť naspäť ako sme to robievali predtým. Je potrebná kompletnejšia rekonštrukcia, ktorá je náročná na prácu, ale aj finančné prostriedky,“ vysvetlil.
Preteky áut chcú podľa jeho slov stopnúť. „Položili sme si otázku, či tu majú fungovať autá alebo motorky. Vzájomná koexistencia nie je možná,“ podotkol.
„Po desiatich rokoch je dráha v dezolátnom stave, skaly na jej povrchu sú veľmi nebezpečné. Keď vyletia spod kolesa, môžu spôsobiť ťažký úraz, dokonca zabiť jazdca, pod čo sa nechceme podpísať,“ povedal. Zároveň pripomenul, že na dráhu v takomto stave nedostanú licenciu.
„Každý rok tu organizujeme preteky majstrovstiev Európy, robili sme aj majstrovstvá sveta. Tomu by bol koniec.“
Zničená je aj časť mantinelov. Kolíziám s nimi sa pretekári občas nevyhnú.
Zbierajú podporné podpisy
Keďže vlastníkom štadióna je mesto, zastupiteľstvu chcú predložiť návrh, aby viac neuzatváralo zmluvy s organizáciami, ktoré na dráhe robia preteky áut.
„Na Autoslide, ktorý má byť 5. januára budúceho roka, je už zmluva uzatvorená. Vieme, že proti tomu nič nezmôžeme, aj keď už teraz je dráha totálne rozbitá. Ak ju ale máme dať ešte niekedy dokopy, nesmú sa na nej robiť preteky áut, ktoré nám toto budú robiť každý rok,“ pokračoval. Ak zastupiteľstvo ich žiadosti nevyhovie, s organizovaním plochodrážnych podujatí sú odhodlaní skončiť.
„Zrušili by sme celý náš budúcoročný kalendár podujatí. Snaha trojročnej existencie nášho klubu, ktorou sme žarnovickú plochú dráhu dostali tam, kde bola pred dvadsiatimi rokmi, tak vyjde nazmar.“
Na podporu ich návrhu momentálne zbierajú podpisy od plochodrážnych fanúšikov v rámci celej Žarnovice.
„Keďže organizujeme jediné takéto podujatie na Slovensku, ide nám aj o zachovanie tradície,“ dodal.
Nebezpečné kamene. Zanechali ich po sebe autá, ktoré sa počas pretekov dostali na podložie dráhy.
Primátor: Je to na širšiu diskusiu
Len vlani preinvestovalo mesto do plochodrážneho štadióna zhruba 60-tisíc eur.
„O využití dráhy by mali hovoriť v komisii športu, ktorá je poradným orgánom mestského zastupiteľstva. Treba hľadať objektívne dôvody, ktorý šport by sme mali podporovať masívnejšie a zároveň niektoré aktivity vylúčiť,“ povedal žarnovický primátor Kamil Danko (Smer-SD, KDH, SNS, ĽS-HZDS, KSS).
„Je potrebné to dôkladne zvážiť, lebo Žarnovica nestojí ani nepadá na jednom druhu športu,“ podotkol.
„Sám som priaznivcom plochej dráhy, veď som s ňou vyrastal. Môj brat sa dokonca pred rokmi, ako aktívny jazdec, stal majstrom Slovenska,“ pokračoval.
„Ale som aj realista a viem ako tento šport živorí v krajinách, ktoré v ňom boli v porovnaní so Slovenskom na vyššej úrovni. Nehovoriac o tom, že nepoznám žiadne iné malé mestečko, ktoré by v takej miere ako my prispievalo na túto činnosť toľko peňazí.“
Autoslide je podľa neho podujatím na vysokej úrovni, ktoré navštevujú ľudia z celého Slovenska. Preto by mu bolo ľúto, keby sa v meste viac neorganizovalo.
„Určite sa dá nájsť kompromis, vďaka ktorému by sa tu mohli zachovať motorkárske aj automobilové preteky. Je to ale na širšiu diskusiu,“ myslí si.
Žarnovicu si obľúbili
„Speedway Club vznikol pred tromi rokmi, autá tu pretekajú už desať rokov. Vždy po našej akcii dávame všetko do pôvodného stavu. Dráhu upravíme, mantinely sa opravia a ideme ďalej,“ povedal Zdenek Repiský z Automotoklubu Plochá dráha Žarnovica, ktorý organizuje Memoriál Karola Šedivého. Zatiaľ naposledy sa tieto automobilové preteky konali pred pár týždňami.
„Odvtedy sme tam ale nemohli nič opraviť, lebo stále pršalo a nedalo sa tam vstúpiť,“ dodal so slovami, že sa do toho pustia hneď ako im to dovolí počasie.
„Odjakživa sa štadióny stavali pre to, aby ich dokázala využívať čo najširšia členská základňa, nielen úzka skupina ľudí,“ hovorí Peter Žák z Agentúry MMI, s. r. o., ktorá v Žarnovici organizuje populárny Autoslide.
„Štadión je po našom podujatí väčšinou v lepšom stave ako keď ho preberáme,“ tvrdí.
„Prípadné poškodenia opravíme, pričom práce vykonávajú výhradne regionálne firmy. Posledné dva roky dokonca Speedway Club, ktorému sme za opravu riadne zaplatili,“ povedal.
V ostatných rokoch dali podľa jeho slov doviesť do areálu štadióna viac ako dvadsať tatroviek nového materiálu.
„Práve ten tam určite tento rok chýba, keďže Speedway Club na ňom organizoval minimálne šesť pretekov a niekoľko tréningov,“ povedal.
„Variant, kde by sme v budúcnosti Autoslide mohli robiť, je určite viacej. Myslím si však, že areál, ale aj Žarnovicu, si návštevníci za viac ako desať rokov obľúbili. Pre región, šport, mesto aj podnikateľov v ňom by preto bola škoda čokoľvek v tom meniť.“