ZUZANA KOHÚTOVÁ, učiteľka dejepisu a aktivistka za záchranu židovského cintorína v Žiari nad Hronom
- Výsledok volieb vnímam ako tragédiu z viacerých pohľadov. To, že u nás zvíťazil extrémista, nevysiela dobrý signál do ostatných častí Slovenska. Obávam sa, že to povedie k ešte väčšej izolácii kraja, pretože je otázne, kto a či vôbec bude ochotný s Marianom Kotlebom ako županom komunikovať. So študentmi sme sa o tom veľa rozprávali a videla som, že u mnohých získaval body. Práve mladí ho šli voliť, pretože ako jediný z kandidátov o ich hlasy prejavil záujem a oslovoval ich, najmä na sociálnych sieťach. Ostatní kandidáti s prvovoličmi takmer nepracovali.
LUBOŠ KÜRTHY, predseda občianskeho združenia Kremnica nad zlato
- Myslím si, že výsledok v Banskobystrickom kraji je odrazom protestného hlasovania. Ani ja som si nemal spomedzi týchto kandidátov koho vybrať a nebol by som spokojný ani s Vladimírom Maňkom. V týchto voľbách sme zistili, kam môže viesť nespokojnosť s politikmi a s neriešením niektorých problémov. Väčšiu hrozbu však nevidím, keďže pán Kotleba bude ako župan v zastupiteľstve, kde má väčšinu Smer, osamotený.
K otázke, ako zareaguje nové zastupiteľstvo na požiadavku nášho združenia, aby prijalo uznesenie proti ťažbe zlata pre Kremnicu a okolité obce, zatiaľ reagovať neviem.
KAMILA BEŇOVÁ, aktivistka za rodovú rovnosť a členka neformálnej skupiny ž i a r o v k y
- Prevládajúca emócia je smútok. To je asi tak všetko, čo k tomu môžem povedať ako občianka, aktivistka, etnologička. Nespochybňujem, že voľba ľudí je legitímna, no mám obavu z toho, aké dôsledky, dopady bude mať takáto voľba nielen na náš kraj, ale na celú našu spoločnosť. Najmä v súvislosti so spôsobom myslenia, ktoré so sebou do politického, verejného, spoločenského života prináša.
- reakcia krajských poslancov za žiarsky okres
- dôvody, pre ktoré protestujú občianski aktivisti v Banskej Bystrici