B. ŠTIAVNICA, KREMNICA. V Štiavnických vrchoch je vyznačených približne 45 kilometrov bežkárskych trás.
V prípade priaznivých snehových podmienok bude strojom udržiavaných asi 12 kilometrov medzi Červenou studňou a zjazdovkou Salamandra Resort.
„Miestni nadšenci však často prešliapu stopu až po Richňavský tajch,“ povedal Igor Kuhn z Oblastnej organizácie cestovného ruchu Región Banská Štiavnica, ktorá v spolupráci so strediskom Salamandra Resort a dobrovoľníkmi zabezpečuje úpravu bežkárskych tratí.
Vedú po lesných cestách
Nástupné miesta s parkovaním sú na Červenej studni nad Banskou Štiavnicou a v sedle Peciny na Hornej Rovni.
„Parkovať sa dá aj pri hoteli Samalandra Resort v Hodruši-Hámroch. Odtiaľ je možné vyviesť sa hore lanovkou,“ pokračoval.
„Trasy zväčša vedú po lesných cestách, sú odvodnené a rozšírené na štyri metre. Takto sa dajú mechanicky upravovať, zmestí sa tam klasická stopa, plocha na takzvaný korčuliarsky štýl aj chodník pre peších turistov,“ vysvetlil.
Trasy na Dolnohodrušskom (4,4 km) a Hornohodrušskom jarku (3,3 km) majú iba minimálne prevýšenie, sú teda vhodné aj pre nenáročných bežkárov. Trasa vedúca po náučnom chodníku GEO (3,4 km) je o niečo náročnejšia.
„V smere od Červenej studne prekonáva v prvej tretine prevýšenie asi sto metrov, na zvyšnom úseku zvoľna klesá.“ Dodal, že trasy bude udržiavať občianske združenie Červená studňa, Región Štiavnica zafinancuje „žehličku“ na stopu, pohonné hmoty na údržbu a lyžiarske stredisko Salamandra Resort poskytne v prípade potreby skúter.
Pre turistov aj pretekárov
V okolí Skalky pri Kremnici upravujú zhruba 50 kilometrov bežkárskych tratí. Informovala o tom Hana Zlatošová, vedúca oddelenia školstva, kultúry a športu na Mestskom úrade v Kremnici.
„Tradičný je Severný a Južný okruh, každý má približne 25 kilometrov. Pre turistov je atraktívnejší južný s vyústením na bystrickú stranu, smerom na Králiky, Kordíky, Zvolen alebo smerom na Kremnicu,“ povedala.
„Severný okruh je fyzicky náročnejší, zvyčajne ho bežkári využívajú na trénovanie. Pripravujú sa tam na Bielu stopu alebo iné preteky,“ podotkla.
Okrem toho, že trate slúžia turistom, majú tiež certifikát Medzinárodnej lyžiarskej federácie (FIS). Upravované sú aj počas týždňa, cez víkendy sa na nich konajú preteky.
V týchto dňoch došlo k podpisu zmluvy medzi mestom, Skalkou arena a Bielou stopou, ktorí tradične lyžiarske trate upravujú.
„Patria síce mestu, ale Skalka arena poskytuje mechanizmy a Biela stopa ako občianske združenie zabezpečuje odborného garanta kedy, v akom rozsahu a ktoré miesta treba upravovať,“ vysvetlila Zlatošová.
„Podľa zmluvy by sa trasy mali upravovať raz týždenne, vždy pred víkendom alebo sviatkom. In-line dráha a štadión dva až trikrát do týždňa podľa poveternostných podmienok,“ dodala.