Žiarskemu Folklórnemu súboru Hron v určitom období hrozil zánik. V súčasnosti prechádza veľkou obrodou a posilnený o nových tanečníkov natrénoval vianočný galaprogram.
ŽIAR NAD HRONOM. Po dlhšom čase prišiel obnovený Folkórny súbor Hron, so všetkými svojimi zložkami, s veľkým predvianočným galaprogramom. My sme sa išli pozrieť na jeho generálku.
Čarovanie na Ondreja
Dobrá nálada, pobehujúce deti, ruch a do toho tóny cimbalu s husľami nás privítali v Divadelnej sále Mestského kultúrneho centra v Žiari nad Hronom. Veľkí aj malí folkloristi sa zo seba snažili vydať všetko, čo sa počas tréningov naučili.
Program Od Ondreja do Troch kráľov v ich prevedení zahŕňa zvykoslovné tradície tohto obdobia.
„Diváci uvidia čarovanie na Ondreja podľa liptovského zvyku, ktoré sme spracovali s deťmi aj mládežníkmi,“ hovorí Oliver Dávid, vedúci Folklórneho súboru Hron.
„Ďalej sme sa zamerali na Barboru, pričom sme čerpali z tradícií z neďalekého Podhoria. Repliky a piesne na Mikuláša máme zo žiarskeho prostredia od ľudí, ktorí si ich pamätajú z dávnejších čias,“ vysvetlil.
„Celé sme to poňali tak ako by ste vošli do izby nejakého domu, v ktorom sa odohráva život rodiny počas tohto obdobia. Scéna sa však bude odohrávať aj vonku, v zimnom prostredí, čo diváci rozlíšia podľa oblečenia tanečníkov,“ povedal.
Kulisy znázorňujúce dedinu s domčekmi a kostolom, v popredí s už spomínanou izbicou, sú robené tak, aby mládenci mohli prechádzať aj poza ne.
„Po Mikulášovi nadviažeme na Luciu a priadky, atmosféru samotných Vianoc navodíme biblickou hrou Bonifác. Má poukázať na to ako by sme sa mali správať po celý rok,“ podotkol. „Po polnočnej prídu na rad betlehemci, koledníci a Traja králi.“
Počas generálky. FOTO: EVA ŠTENCLOVÁ
Energia a nadšenie ľudí
Žiarskym folkloristom šéfuje Dávid len od septembra, no kedysi bol dlhoročným členom Hrona.
„Program takéhoto rozsahu v prevedení tohto súboru si nepamätám,“ tvrdí. „Namotivovali nás k tomu samotní ľudia, ich energia, nadšenie. Máme nové, mladé posily, vrátili sa aj niektorí starší členovia. Nacvičovať sme začali dosť neskoro, len pred šiestimi týždňami, ale nemám obavy. Už z predchádzajúceho pôsobenia som to mal dosť dobre spracované.“ Poukazuje tým na Folklórny súbor Struška v Dolnej Ždani, ktorý založil spolu s manželkou a v súčasnosti ho vedie jeho syn Jakub.
Žiarskemu Hronu v určitom období hrozil dokonca zánik. Momentálne sme svedkami jeho veľkej obrody, pričom srdce súboru tvorí zhruba štyridsať tanečníkov.
V minulosti mal súbor nedostatok chlapcov, no v súčasnosti tento problém nemá.
„Je to vyrovnané. Máme tu začiatočníkov, aj skúsených tanečníkov. Niektorí pôsobia tiež v iných súboroch, napríklad v Techniku či Gymniku. Skúšky zvyknú byť aj pod ich vedením.“
S choreografiami im pomáha Alena Radzová, ktorá je ich tanečnou pedagogičkou.
„Učí nás nové prvky, ktoré si priniesla z viacerých súborov.“
Systematická práca s deťmi
Detský Hronček vedie Viktória Gašparíková, takisto bývalá členka Hrona. V galaprograme sa predvedie aj 21 malých tanečníkov.
„Systematicky sa tu s deťmi roky nepracovalo. Vrátili sme sa k tomu pred tromi rokmi,“ povedala.
Dôkazom toho, že čas a energia venované práci s najmenšími nevyšla nazmar, sú jej spokojní zverenci.
„Najradšej chodím na vystúpenia. Páči sa mi, keď stojíme na pódiu a ľudia nám tlieskajú,“ hovorí šesťročný Šimonko Filus.
„Nacvičujeme tu ľudové tančeky a hráme koledníkov,“ podotkol počas generálky.
„Ja mám z nášho vystúpenia najradšej čarovanie na Ondreja,“ dodala päťročná Simonka Dudeková.