ŽIAR NAD HRONOM. Boj s takzvanou „odpadovou mafiou“ začala Magdaléna Poloňová pred desiatimi rokmi.
Zápach v Prestavlkoch
„S rodinou sme sa vtedy presťahovali zo Žiaru do Prestavĺk a o dva mesiace nato sa obcou začal šíriť nepríjemný zápach. Ako keby niekto údil zhnité mäso,“ hovorí. O situáciu sa začala intenzívne zaujímať a postupne nadobudla podozrenie, že ide o vývoz nebezpečného odpadu.
„Mnohí ho označujú za alternatívne hnojivo, ale to je len zásterka,“ myslí si.
„Vieme, že tekuté zmesi neznámeho pôvodu privážali v období od 7. decembra 2003 do 12. mája 2004 do našej obce veľkými cisternami najmä v noci. V jednu februárovú noc v roku 2004 doviezli až 18 cisterien. Následne to vyvážali špeciálnym vozidlom na okolité polia a lúky nič netušiacich vlastníkov, ktoré mal vtedy v prenájme Ľubomír Kropil,“ povedala.
Priestor na reakciu sme chceli dať aj Kropilovi, no skontaktovať sa nám s ním nepodarilo.
Smrad v okolí Bystrice
V Prestavlkoch mala Poloňová úspech, aktivity s vylievaním tekutého odpadu na lúkach a poliach stopli. Pomohla jej v tom aj podpisová akcia, ktorú podporila takmer stovka miestnych ľudí.
Keďže je presvedčená, že ide o problém celého Slovenska, tému naďalej sledovala. Roky apelovala na rôzne úrady, no bezvýsledne.
„Mám podozrenie, že nezáujem kompetentných orgánov má, žiaľ, svoju príčinu,“ podotkla.
„Takéto nakladanie s odpadom priamo ohrozuje zdravie aj životy nič netušiacich ľudí a majiteľov pôdy,“ pokračovala. „S odpadom z chemických a iných firiem podniká na Slovensku takzvaná odpadová mafia nerušene ďalej,“ zdôraznila. „Nie je vylúčené, že ho k nám dovážajú aj zo zahraničia, kde je jeho likvidácia päť až desaťnásobne drahšia ako u nás.“
V ostatných rokoch majú podľa jej slov rovnaký problém ako kedysi v Prestavlkoch aj obyvatelia okrajových častí Banskej Bystrice. Sťažujú sa, no zatiaľ márne. Pomôcť sa im snažia, v spolupráci s Magdalénou Poloňovou, poslanec mestského zastupiteľstva Milan Lichý (NEKA) a lekár zo Slovenskej Ľupče Dušan Pallay.
Vládni poslanci ju odignorovali
Na problém upozornila ešte v novembri aj poslancov Parlamentného výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre pôdohospodárstvo a životné prostredie, kde jej umožnil vystúpiť jeho podpredseda Ján Mičovský (OĽaNO). Okrem iného tam spomenula nedávny smrteľný prípad mladého muža vo Zvolenskej Slatine, ktorý v noci prevážal cisternou kaly.
„Po jej vypláchnutí, už prázdnu, ju išiel skontrolovať a bol okamžite mŕtvy. Súdna pitva ukázala, že príčinou bol absolútne nedýchateľný vzduch,“ povedala.
„Ako je možné, že tento človek zomrel v cisterne, ktorá prepravovala údajne certifikované hnojivo, ktoré by malo byť neškodné? Prečo sa hnojivo prepravuje v noci, vrátane sobôt a nedieľ? Kto skontroluje či je na plochu aplikovaná látka, ktorá je skutočne deklarovaná a certifikovaná?“ pýtala sa v mene občianskej iniciatívy, ktorej je členkou.
„Potrebné sú razantnejší prístup a legislatívne opatrenia, ktoré dajú jasné pravidlá pri manipulácii s akýmkoľvek takýmto ako hnojivo certifikovaným produktom,“ predniesla zákonodarcom. Zároveň ich v tejto veci požiadala o zváženie vykonania poslaneckého prieskumu.
„Členovia vládnej strany to nezodpovedne odignorovali, na uskutočnení prieskumu dotknutých podnikov však trvali poslanci zo strany OĽaNO.“
Obrátil sa na ministra
O problém sa začal zaujímať aj poslanec Marián Kvasnička (KDH).
Na podnet ľudí z okresov Žiar nad Hronom a Banská Bystrica adresoval ministrovi životného prostredia, Petrovi Žigovi (Smer-SD), interpeláciu v súvislosti s nakladaním s toxickými odpadmi v Banskobystrickom kraji.
„Napriek všetkým legislatívnym poistkám sa znepokojení občania domnievajú, že obsah vyvážaných hnojív, bioodpadu, zrejme aj toxických látok z čističiek odpadových vôd a kalov, sa nezhoduje s tým, čo je deklarované v certifikátoch,“ píše v interpelácii.
„Aké poznatky majú kompetentné orgány s nekalou činnosťou odpadovej mafie? Nebolo by vhodnejšie, aby rizikové činnosti v oblasti aplikácie odpadov a hnojív vykonával skôr štát ako privátni ziskuchtivci?“ pýta sa ministra.
„Vypúšťať čistiarenský kal a obsah žúmp do povrchových a podzemných vôd je v zmysle zákona o vodách zakázané,“ odpovedal minister.
„Priama aplikácia čistiarenských kalov do poľnohospodárskej pôdy patrí do kompetencie organizácií v rezorte pôdohospodárstva. V zmysle zákona o odpadoch je zakázané zneškodniť odpad alebo ho zhodnotiť inak ako v súlade s týmto zákonom,“ uviedol.
„Pre podozrenie z porušovania ustanovení zákona o odpadoch dal minister interpeláciu ako podnet na prešetrenie Slovenskej inšpekcii životného prostredia,“ dodal hovorca rezortu životného prostredia Maroš Stano.