ŠTIAVNICKÉ BANE. Problém s kvalitou pitnej vody vo verejnom vodovode Štiavnické Bane registruje Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Žiari nad Hronom od roku 2007.
„Príčinou boli nevyhovujúce vzorky vody v biologických ukazovateľoch, pričom zdrojom pre verejný vodovod tam bolo jazero Veľká Richňava,“ povedala Janka Štoffová z RÚVZ. Podiel na zhoršenej kvalite vody majú podľa nej aj zmenené klimatické podmienky a prívalové dažde.
Jazero ako zdroj odstavili
V marci 2008 vydal RÚVZ zákaz používať v Štiavnických Baniach vodu z verejného vodovodu na varenie a pitie, zároveň nariadil náhradné zásobovanie.
„Následne obec vykonala rekonštrukciu úpravne vody, ktorú v auguste 2010 začali používať pre zásobovanie pitnou vodou z verejného vodovodu,“ vysvetlila.
Odvtedy problémy nemali, no opäť sa prejavili vlani v júni. Aj napriek vykonaným opatreniam sa kvalita vody v biologických ukazovateľoch zhoršila natoľko, že RÚVZ vydal v októbri 2013 opäť zákaz používať ju ako pitnú. Zároveň bola Štiavnickým Baniam uložená povinnosť zabezpečiť náhradné zásobovanie obyvateľov pitnou vodou.
„Predpokladalo sa, že úpravňa v súčasnosti nedokáže upravovať vodu z jazera tak, aby vyhovovala požiadavkám legislatívy. Preto obec tento zdroj odstavila,“ podotkla.
Pre zásobovanie verejného vodovodu je momentálne v skúšobnej prevádzke využívaný vrt pod úpravňou vody. Kontrolné vzorky odobral RÚVZ počas novembra v miestnej základnej škole.
„Kvalita vody bola vyhovujúca, došlo teda k zrušeniu zákazu používať ju z verejného vodovodu ako pitnú,“ dodala.
Dočasné riešenie
„Máme obecnú studňu pri jazere Vindšachta,“ hovorí starosta Štiavnických Baní Stanislav Neuschl (Smer-SD, SNS).
„Keďže na zásobovanie pitnou vodou nepostačuje, dali sme urobiť ešte jednu. Tá je momentálne v štádiu schvaľovacieho procesu, do mesiaca by mala byť k dispozícii,“ informoval.
Dve studne s kvalitnou vodou však podľa jeho slov riešia problém len dočasne.
„V lete sa tu zdržuje oveľa viac ľudí, pribudnú chatári a mnohí turisti. S ich prílivom predpokladáme aj opätovný problém s vodou,“ povedal.
„V budúcnosti tomu chceme predísť prepojením s Hornou Rovňou, kde máme malé rezerváre. Tým by sme celkový problém zažehnali,“ podotkol.
Z Hornej Rovne vedie do obecného vodojemu päťkilometrová trasa. Práve tento fakt zámer komplikuje.
„Pôjde o finančne nákladný projekt, preto neviem odhadnúť ako dlho to celé potrvá.“
Doteraz investovali do odstránenia problému s pitnou vodou približne 130-tisíc eur.
„Na úpravňu vody sme pred pár rokmi dostali z Environmentálneho fondu v prepočte zhruba stotisíc eur. Z obecných peňazí sme robili vrty, ktoré nás vyšli do 30-tisíc eur,“ vysvetlil. Koľko bude stáť prepojenie s Hornou Rovňou, zatiaľ odhadnúť nevie.