V Banskej Štiavnici majú záznamy z niekoľkohodinových zastupiteľstiev len 33 minút. Radnica tvrdí, že ich nijako necenzuruje.
B. ŠTIAVNICA/ŽIAR N. HR. Napriek tomu, že dnes je už videozáznam z mestských zastupiteľstiev štandardom aj v menších mestách, v Banskej Štiavnici sa takto k obyvateľom dostane len časť informácií z rokovaní poslancov.
„Keď som si pozerala záznam zo zastupiteľstva, kde som vystúpila s konkrétnym problémom, túto časť som tam nenašla. Zrejme ju vystrihli,“ upozornila jedna z obyvateliek Banskej Štiavnice.
„Považujem to za cenzúru. Kto rozhoduje, čo sa tam dostane a čo nie alebo o tom, čo je a čo nie je pre Banskoštiavničanov dôležité?“ ohradila sa.
Namiesto hodín len 33 minút
Radnica potvrdila, že k obyvateľom smeruje len skrátený záznam z rokovaní mestských zastupiteľstiev, ktoré ale často trvajú aj niekoľko hodín.
„Podľa zmluvy z mája minulého roka, ktorú odsúhlasili aj poslanci, sme sa s doterajším dodávateľom, spoločnosťou PO-MA, dohodli na časovom rozsahu záznamu 33 minút,“ povedal vedúci oddelenia kultúry, športu a mediálnej komunikácie banskoštiavnického mestského úradu Rastislav Marko.
Tvrdí, že vedenie mesta ani poslanci na to, čo sa do zostrihov dostalo alebo nedostalo, vplyv nemali.
„Za zhotovenie záznamu po obsahovej i technickej stránke zodpovedala dodávateľská spoločnosť.“
Tej za výrobu a vysielanie spravodajských šotov a záznamov podľa zmluvy zaplatilo vlani mesto 15-tisíc eur.
Obavy z cenzúry
Medzi mestami v regióne je takýto postup ojedinelý. Kompletný záznam zo zasadnutí mestských parlamentov zverejňujú na svojom webe napríklad Žiar nad Hronom, Kremnica aj Nová Baňa.
„Záznam je určený najmä tým, ktorí sa zastupiteľstva nemôžu zúčastniť, ale zaujíma ich dianie v meste. Nič z neho nevystrihujeme a nijako ho obsahovo neupravujeme,“ povedal hovorca žiarskej samosprávy Martin Baláž. Za vyhotovenie jedného záznamu platí mesto dodávateľskej firme tristo eur.
Že zostrihaný záznam môže vzbudzovať obavy z cenzúry, si myslí šéf Transparency International Slovensko Gabriel Šípoš.
„Strihanie zbytočne vzbudzuje podozrenie, že sa do záznamu nedostanú nepohodlné názory či vedením nezvládnuté situácie,“ zareagoval.
Skracovanie záznamu navyše považuje za zbytočnú prácu. „Nevidím dôvod vynakladať peniaze na editovanie a strihanie záznamu v dobe, keď je na internete v podstate neobmedzený priestor,“ povedal.
O tomto roku ešte nerozhodli
Ako budú záznamy zo zastupiteľstiev vyzerať v Banskej Štiavnici tento rok, zatiaľ nie je jasné.
„V navrhovanom mestskom rozpočte je naďalej vyhradená suma pre činnosť miestnej televízie. O tom, aká táto suma nakoniec bude a či je možné za ňu zabezpečiť vysielanie a v akom rozsahu sa rozhodne po schválení rozpočtu a rokovaniach s prevádzkovateľom vysielania,“ odpovedal Marko.
Dodal, že mestské zastupiteľstvá sa konajú väčšinou popoludní aj preto, aby sa ich mohla zúčastniť verejnosť.
Väčšina vlaňajších zasadnutí banskoštiavnických poslancov začínala o 13. hodine.