SVÄTÝ ANTON. V rómskej osade pracujú na stavbe nízkoenergetického domu, v ktorom nájdu lepšie bývanie štyri rodiny, aj budúci nájomníci.
Projekt museli prerobiť
„Pôvodne sme mali stavať dva dvojizbové domčeky. Podmienkou na poskytnutie 25-percentnej pôžičky od Štátneho fondu rozvoja a bývania, aj 75-percentnej dotácie z ministerstva výstavby a regionálneho rozvoja, však bolo vybudovanie štyroch bytov. Takto by mala obec, ktorá novostavbu po jej dokončení odkúpi, získať zhruba stotisíc eur,“ povedal Ondrej Binder z občianskeho združenia Ranč Nádej, ktoré s týmto nápadom prišlo.
„Projekt sme teda prerobili s tým, že v jednom dome vzniknú dva byty na prízemí, takisto aj v podkroví,“ vysvetlil.
Už teraz je podľa neho isté, že v novostavbe nájdu lepšie bývanie okrem rómskych rodín aj biele.
Roman Kandráč pri stierkovaní. FOTO: EVA ŠTENCLOVÁ
Dokončiť ich chcú do jari
Každý byt bude mať na rozlohe 45 štvorcových metrov dve izby s kuchyňou a obývačkou. Celý priestor vykúria jeho obyvatelia jediným sporákom.
„Niekomu sa môže zdať, že novovznikajúce byty sú veľmi malé, no v porovnaní s tým, kde tí ľudia žijú teraz, budú mať oveľa lepšie podmienky. Jedna z rodín má napríklad desať detí a momentálne žijú v priestore s 25 štvorcovými metrami,“ tvrdí.
„Tečúca voda, sprcha, kúrenie, to sú všetko výhody, ktoré teraz nepoznajú,“ spomenul ďalšie vymoženosti s tým, že mesačné nájomné ich vyjde na 35 eur.
Rodiny sa do novostavby nasťahujú hneď po jej skolaudovaní a odkúpení obcou. Binder odhaduje, že by k tomu mohlo dôjsť niekedy v jarných mesiacoch.
„Ak má niekto nepotrebný nábytok, staré postele, skrine, hocičo, bol by som vďačný, keby to daroval týmto ľuďom,“ obracia sa s prosbou na čitateľov. „Svoje nové príbytky si totiž nemajú čím zariadiť. Poteší ich tiež šatstvo rôzneho druhu, pre deti aj dospelých.“
Priestrory v ošarpaných domčekoch vymenia za nové. FOTO: EVA ŠTENCLOVÁ
Nič nedostanú zadarmo
„Celú stavbu uskutočňujeme pod memoriálom nášho rodáka, biskupa Michala Buzalku, ktorý bol priateľom Cigánov aj Židov,“ pokračoval. „V rámci Slovenska by mali pribudnúť aj ďalšie podobné domy. Napríklad v Opatovskej Novej Vsi, ale aj v Prestavlkoch. Keď ľudia uvidia aký to má efekt, so záujmom o tento projekt sa roztrhne vrece,“ myslí si.
„Mnohí šomrú, že staviame pre Cigánov, ale v tomto prípade nič nedostanú zadarmo. Sami musia priložiť ruku k dielu a budú si to splácať,“ vysvetlil.
Pri stierkovaní v dome sme zastihli Romana Kandráča, ktorý sa už na nové bývanie teší.
„Som rád, že je tu takáto možnosť a sám sa môžem zapojiť do týchto prác,“ povedal inak nezamestnaný otec desiatich detí.
„S murárčinou som mal nejaké skúsenosti už predtým, teraz ich uplatňujem na tejto stavbe,“ pokračoval s úsmevom. „Spoločne s ostatnými tu asistujem od začiatku,“ podotkol.
„Všetko robia pod mojím dohľadom. Žiadne firmy sme nenajímali, len elektrinu robili odborníci,“ dodal Binder.