ŽIAR NAD HRONOM. Tento rok plánuje mesto investovať do výsadby 287 stromov a kríkov v meste 18-tisíc eur. Vlani v uliciach Žiaru pribudlo 373 drevín, z toho asi 260 krov.
Vysadia jelše v okolí mlynského náhonu
Prioritou je podľa Marcely Gendiarovej z odboru životného prostredia žiarskej radnice nahrádzanie vyrúbaných drevín, ale aj dopĺňanie zelene tam, kde doposiaľ chýbala.
V pláne výsadby sú ulice v rôznych častiach mesta, medziblokové priestory, stromoradia popri cestách a chodníkoch, ale aj pamiatkovo chránený park.
„Snažíme sa vysádzať najmä farebné listnaté stromy, a to aj v časti Etapa, ktorá bola dosiaľ typická ihličnanmi,“ avizuje Gendiarová. Z alejí spomenie náhradu za choré okrasné čerešne na Ulici duklianskych hrdinov, či plánovaný výrub niekoľkých hlohov na Svätokrížskom námestí v smere ku kostolu, kde namiesto vyhnitých drevín nasadia nové.
„Pokračujeme aj v iniciatíve, aby sa žiarske deti naučili rozoznávať ovocné stromy a drobné plody. V areáloch škôlok vysadíme tento rok 21 kríkov čučoriedok a pri Základnej škole na Ulici Dr. Janského niekoľko ovocných stromov,“ vymenúva ďalšie z plánov.
V historickom Parku Štefana Moysesa zachraňujú lipovú aleju napadnutú uhliarikom páleným.
V okolí potoka, pamiatkovo chráneného mlynského náhonu, vysadia jelše, ktoré by mali stabilizovať breh a poskytnúť domov tamojšiemu vtáctvu.
Stromy z akcie Z ničia kanalizáciu
Pomerne časté sú žiadosti Žiarčanov o výruby v tesnej blízosti bytoviek. „Zväčša ide o dnes 30-, 40-ročné ihličnany vysadené v rámci akcie Z veľmi blízko pri fasádach domov. Dnes prerastajú do kanalizácie, upchávajú ju, a inak poškodzujú majetok spoločenstiev, prípadne vytvárajú nežiaduci tieň,“ hovorí o prípadoch, keď výrub povolia bez problémov.
Spoločenstvá vlastníkov bytov pritom môžu od mesta žiadať dotácie na doplnenie novej zelene.
„Dohliadame však, aby ju nevysádzali na nevhodných miestach, kde by mohla v budúcnosti prekážať. Preto musia najskôr predložiť projekt,“ vysvetľuje.
S nelegálnymi výrubmi sa najčastejšie stretáva v lokalite Pod Kortínou, kde žije v provizórnych obydliach asi štyristo ľudí.
„V smere od Svätokrížskeho námestia ku osade, v smere na cintorín mizli pásy drevín, ktoré končili ako kurivo. Keďže pri čistení od odpadu sa tieto miesta čistia aj od náletov, týchto prípadov v poslednej dobe ubudlo,“ potvrdzuje Gendiarová.