Lokálne dejiny v širšom kontexte má školákom priblížiť nástenná mapa aj prechádzka stredovekým Svätým Krížom.
ŽIAR NAD HRONOM. Žiar nad Hronom hľadá svoju dávnu históriu. Aj tak by sa dala popísať snaha radnice, ktorá v spolupráci s odborníkmi v týchto dňoch vydáva vizuálne pomôcky pre žiarske školy.
Návrat v čase
„Ide asi o dvesto nástenných mapiek s vyobrazením stredovekej podoby mestečka Svätý Kríž, z ktorého až v 20 storočí vznikol Žiar. Materiál sa viaže k obdobiu od 13. po17. storočie, od prvej písomnej zmienky cez udelenie mestských práv v roku 1246, významné bitky, ničivý požiar až po neskorý stredovek,“ približuje stručne hovorca mesta Martin Baláž.
Mapy majú žiarskym deťom pomôcť pochopiť minulosť mesta, kde žijú, v kontexte širších dejín.
Na hodinách dejepisu sa budú môcť školáci prechádzať ulicami Svätého Kríža a pozrieť sa, ako vyzeral kaštieľ, kostol a priľahlé budovy. To všetko vďaka pohyblivej prezentácii, ktorá vznikla zo stoviek vizualizácií z dielne banskobystrického architekta Jozefa Sálusa.
Archeológ Peter Mosný tvrdí, že Žiar má bohatšiu históriu, ako si mnohí myslia.
Časť historického hrebeňa
Historické míľniky mestečka stručne zaznamenal žiarsky archeológ Peter Mosný, ktorý sa podieľal na viacerých výskumoch v Žiarskej kotline.
„Nie každý to vie, ale toto územie bolo svojou polohou strategickým. Svätý Kríž, dnešný Žiar, má veľmi bohatú históriu, ktorú však nereprezentujú architektonické pamiatky, ale samotné historické udalosti,“ hovorí Mosný.
Prvé osídlenia datuje už do obdobia neolitu, dôkazy sa našli aj z doby bronzovej.
Za centrum osídlenia považuje práve miesta v okolí dnešného kaštieľa s priľahlým parkom.
„Našli sme tam čepieľku z neolitu vyhotovenú z obsidiánu, časť germánskeho kosteného hrebeňa z tretieho storočia, teda z rímskej doby, ale aj zvyšky úžitkovej keramiky a pozostatky hospodárskych zvierat,“ vymenúva len niektoré z nálezov, ktoré potvrdzujú kontinuálne osídlenie.
Zmapujú aj iné obdobia
Popularizačné nástenné pomôcky doplnené o CD s prehliadkou Svätého Kríža, za ktorých výrobu zaplatilo mesto 1700 eur, by mali do škôl doraziť v najbližších týždňoch.
Radnica avizuje aj vznik ďalších dvoch „máp“. „Jedna bude hovoriť o prvom pravekom osídlení až po príchod Slovanov, posledná bude mapovať obdobie od novoveku do konca druhej svetovej vojny, respektíve do začiatku výstavby žiarskej hlinikárne, teda najmä pôsobenie biskupa Štefana Moysesa a dve svetové vojny,“ naznačil Baláž.