Majestátny dub mu pripomína jeho študentské časy v historickom meste.
KREMNICA. Do konca februára môžete aj vy zahlasovať za viac ako tristopäťdesiatročný dub v Zechenterovej záhrade v Kremnici, ktorý sa uchádza o titul Európsky strom roka.
Herecká legenda: Chránený dub je raritou
V kampani, ktorá začala v týchto dňoch, podporia slovenského finalistu v konkurencii výnimočných stromov z celej Európy viaceré známe osobnosti.
„Oslovili sme odborníkov z oblasti prírodných vied, ale aj historika umenia a v neposlednom rade majstra Chudíka, ktorý sa rád stal patrónom kremnického dubu,“ hovorí dobrovoľný strážca prírody Jaroslav Slašťan a člen občianskeho združenia Naša Kremnica, ktoré chránený strom do národnej súťaže prihlásilo.
Herec Ladislav Chudík navštevoval kremnické gymnázium a aj dnes ho k miestu, kde ožívajú jeho študentské časy, viaže silný vzťah.
„Spomínam si na slávny kremnický dub, ktorý je skutočnou raritou. Úprimne želám Kremničanom, aby sa preslávil aj v širšom okolí. Podporme ho v celonárodnom hlasovaní. Stromy si to zaslúžia,“ vyzýva v propagačnom videu nestor slovenského divadelníctva.
Spoločne s manželkou Alenou bojujú za zeleň aj v bratislavskej Petržalke. Na takzvanej Lúke vďaky v mestskom lesoparku vysadil ako jedna z osobností svoj strom, práve dub, aj Ladislav Chudík.
Botanička: Dáva život ďalším druhom
V kampani na podporu hlasovania zaznejú rôzne hlasy a každý z nich o vzťahu k prírode a stromom vypovedá iným spôsobom.
Ak sa na dub letný pozrie Kremničanka Ingrid Turisová ako botanička, vidí jeden z najväčších exemplárov svojho druhu v regióne. „Zaujímavosťou je, že vytvára životné prostredie pre desiatky iných rastlín a živočíchov. Je napríklad hostiteľom pre imelovec európsky, ktorého výskyt je spojený iba s dubmi. Jeho kôra zároveň poskytuje živnú pôdu spoločenstvám machorastov,“ spomenie len niektorých obyvateľov tejto dominanty.
Ako malé dievča ale do Zechenterovej záhrady chodievala na prechádzky so starými rodičmi.
„Sedávali sme pod ním a robili si pikniky, so sestrou sme sa tam hrávali. Je to pre mňa ochranca viacerých vzácnych spomienok,“ prezrádza.
Majestátny dub v Zechenterovej záhrade v Kremnici. FOTO: (JS)
Svoj príbeh dub ešte len hľadá
Hoci aktivisti hľadali informácie o pôvode a minulosti kremnického dubu, jeho príbeh ostáva tajomstvom.
„Na tom mieste bývala meštianska záhrada s ovocnými stromami. O tom, pri akej príležitosti v nej vysadili tento dub, však archívne zdroje mlčia. Nespomína sa ani v súvislosti s niektorou z cisárskych návštev v Kremnici, keď pribudla napríklad aleja popri Banskej ceste,“ hovorí historik Daniel Kianička
Aj keď Strom roka 2013 nemá svoje vlastné dejiny zapísané v análoch, Slašťan to za nevýhodu nepovažuje.
„Jeho príbeh vzniká cez osobné príbehy ľudí. Ľudia mi ich píšu. Niekto pod ním dostal prvý bozk, zažil prvú ľúbostnú skúsenosť, iný si pod ním tajne zapálil prvú cigaretu. “
Stovky rokov starý dub si tak pamätá mnoho.
Reklama pre Kremnicu: Vycestujte za objatím
V ankete Európsky strom roka ide najmä o prestíž. Ako slovenský zástupca uspeje v konkurencii ďalších deviatich finalistov, medzi ktorými sú 1100-ročný brest z Bulharska či dub, pod ktorým v Škótsku tvoril svoju hudbu známy huslista, nie je podľa Slašťana až také dôležité.
„Do kampane však ideme naplno. Je to obrovská príležitosť spropagovať Kremnicu, ale aj Slovensko,“ zdôvodňuje.
Pri propagácii na sociálnych sieťach siahli preto aktivisti aj po recesii. K fotografiám dubu pridali niekoľko aktuálnych sloganov „ukradnutých“ z predvolebných bilbordov prezidentských kandidátov.
„Napríklad Pripravený pre Slovensko alebo Spolu na to máme. Dúfam, že sa ľudia zabavia rovnako ako my a inšpiruje ich to k hlasovaniu,“ komentuje s úsmevom.
Verí, že účasť v ankete privedie do Kremnice ľudí z rôznych častí Slovenska a ďalších krajín.
„Už teraz sa mi ozvala ekologička, ktorá za stromami cestuje a objíma ich,“ pozýva na návštevu historickej Zechenterovej záhrady v Kremnici.