Poškodenú pripomienku prvej svetovej vojny plánujú v Kremnici obnoviť a vrátiť na pôvodné miesto.
KREMNICA. Pamätník pripomínajúci padlých v prvej svetovej vojne, ktorý ešte pár rokov dozadu mohli návštevníci Kremnice vídať vo Zvolenskej doline cestou na Skalku, dnes chátra v sklade.
„V roku 2006 pamätník poškodila víchrica a jeho rozbité časti mesto presunulo do priestorov svojich technických služieb. Odvtedy sa často stretávam s otázkami turistov, ale aj miestnych, kam táto pamätihodnosť zmizla a či a kedy sa vráti na svoje miesto,“ hovorí Milan Rybársky, predseda občianskeho združenia Kalvária.
Pripomína pritom, že viaceré tabuľky s menami padlých ešte pred poškodením tohto zrezaného ihlana vysokého niekoľko metrov rozkradli.
Dočká sa obnovy?
S aktivitami na obnovenie liatinového pamätníka pri príležitosti stého výročia začiatku prvej svetovej vojny prišla aktuálne skupina Kremničanov. „Vypracovali sme podklady a mesto doložilo potrebné dokumenty pre žiadosť o zaradenie pamätníka na zoznam kultúrnych pamiatok v zrýchlenom konaní,“ približuje historik Daniel Kianička, ktorý je zároveň predsedom združenia SOS Kremnica zachraňujúcim kremnické pamiatky.
Ak sa pre pamätník podarí získať status kultúrnej pamiatky, na jeho zreštaurovanie by mesto mohlo použiť časť balíka určeného na obnovu pamiatok v historickom meste, ktoré preň uvoľnilo ministerstvo financií. Ten je dohromady 275-tisíc eur, z toho 28-tisíc určili kremnickí poslanci práve na obnovu pomníka, ktorý by chceli opäť sprístupniť verejnosti 28. októbra, na výročie vzniku Československej republiky.
Turula nahradil dvojkríž
Pamätník má podľa historika zaujímavú minulosť. „V roku 1899 ho nechal postaviť Maďarský spolok v Kremnici na 50. výročie prechodu vojsk generála Artúra Gőrgeiho z Kremnice cez Zvolenskú dolinu, hrebeň Skalky až do Banskej Bystrice, kam ustupovali pred rakúskymi vojskami generálmajora Götza,“ objasňuje. Túto udalosť približovali nápisy v maďarčine a dobe zodpovedal aj národný vták Uhorska, bájny turul na vrchole pomníka.
Po prvej svetovej vojne došlo k poškodeniu pylónu a stĺp ďalej chátral.
„V roku 1928 sa predstavitelia mesta rozhodli, že k 10. výročiu vzniku Československej republiky ho obnovia a venujú ho Kremničanom padlým v prvej svetovej vojne. Zároveň mal byť pripomienkou šesťstého výročia udelenia mestských privilégií Kremnici,“ hovorí historik. Nápisy v maďarčine nahradili textom v nemčine a slovenčine, turula vymenili za slovenský dvojkríž.
Na stĺpe pribudli kovové tabuľky s menami padlých, dátumami ich úmrtia a označeniami miest, kde umreli.
„V Kremnici v rámci mobilizácie narukovalo do prvej svetovej vojny 479 mužov, z toho 72 v nej zahynulo,“ spresňuje historik.
Pomník s turulom a neskôr so slovenským dvojkrížom. ARCHÍVNE FOTO: NBS - MÚZEUM MINCÍ A MEDAILÍ, M. RYBÁRSKY
Prežil rôzne doby
Odborník výnimočnosť pamätníka nevidí v jeho architektonickej podobe, ale v tom, že bol svedkom zmien v multinárodnej strednej Európe.
„Pripomína uhorskú, československú, ale aj výsostne slovenskú históriu,“ vysvetľuje.
Za zaujímavosť považuje Kianička aj skutočnosť, že kým väčšina pamätníkov je symbolom doby, ktorú často prežijú len o krátky čas, tento sa menil spoločne s Kremničanmi a ostal na pôvodnom mieste.