Napriek tomu, že sľubuje desiatky pracovných miest.
HLINÍK NAD HRONOM. Spoločnosť Concept Minerals s. r. o. prezentovala Hliníčanom svoj zámer na verejnom stretnutí, kde prišlo zhruba päťdesiat ľudí.
Na 7,5 hektárovej ploche, v blízkosti lokalít Jánovská lúka a Bralce, by firma chcela ročne vyťažiť 20-tisíc ton bentonitu. Tvrdí, že v obci by s jej príchodom vzniklo 50 pracovných miest a ďalších 20 súvisiacich.
Napriek tomu väčšina domácich dala najavo svoj nesúhlas.
Zvýšená prašnosť a odlesnenie
Ten už predtým deklarovali aj obecní poslanci, keď na zastupiteľstve hlasovali siedmi proti zámeru, jeden bol za a jeden sa zdržal hlasovania.
„V tej dobe to na celkový projekt nemalo žiadny dopad,“ povedal riaditeľ spoločnosti Concept Minerals Ctibor Brokeš.
Pôvodný zámer ohraničenia ložiskového územia bol podľa jeho slov oveľa väčší.
„Keďže do toho vstupuje Chránená krajinná oblasť, z plánovaných 21 hektárov sa to okresalo mimo jej hranicu, na 7,5 hektárov,“ vysvetlil.
„Jánovskej lúky sa naša ťažba nedotkne. Na ložisko by sme nevstupovali z už existujúcej cesty, ale z druhej strany,“ tvrdí. Následne poukázal na to, že obci ponúkajú okrem nových pracovných miest aj partnerstvo na rôznych projektoch v súvislosti s infraštruktúrou, školstvom a rozvojom podnikateľského prostredia.
Najväčšími negatívami projektu sú zvýšená prašnosť a odlesnenie ťažobnej lokality. Práve to považujú za neprijateľné miestni obyvatelia, ktorí už majú zlé skúsenosti so škodlivými vplyvmi z nedávnej minulosti.
V blízkosti rastie unikátna rastlina
„Pomôže to možno zamestnanosti, ale na tisíc rokov si zdevastujeme prírodu,“ hovorí Hliníčan Peter Lubušký, ktorému sa prezentovaný zámer vôbec nepozdáva.
„V tej časti sa nachádza turistický chodník, a zrazu trištvrte kilometra popri ňom bude škaredý lom s bielym blatom. Okrem toho, len zhruba štyristo metrov odtiaľ sú krásne náleziská unikátnej rastliny Valdštajnka Teppnerova, ktorá nerastie nikde inde na svete, len v Hliníku,“ povedal.
Proti je aj obecný poslanec Anton Gajdošík (Smer-SD).
„Stačilo mi, keď cez obec vozili nákladné autá, počas výstavby R-jednotky, ryolit. Ľudia bývajúci na Lesnej ulici sa denne sťažovali na prašnosť. To sa skončilo a teraz sa chceme vrátiť k podobnému problému?“ pýta sa. Znepokojuje ho, že tentoraz by išlo o dobu niekoľkých desaťročí.
Rovnakého názoru je aj jeho kolega Slavomír Král (Smer-SD).
„Je to kšeft, ale treba sa pozerať aj do budúcnosti. Necháme si tu urobiť jamu a naše deti nás potom budú preklínať, že čo sme im tu nechali. Veď taký les nevyrastie za desať, ani pätnásť rokov,“ podotkol.
V blízkosti plánovanej ťažby sa nachádzajú náleziská unikátnej rastliny. FOTO: (ARCHÍV ML)
Chcú ďalšiu diskusiu
Inak sa na celú situáciu pozerá predseda miestnych urbárov Jozef Krátky.
„Ak je niekde surovina a dá sa dobíjať, jednoducho ju treba vydolovať,“ myslí si. Je presvedčený, že k ťažbe nakoniec dôjde.
„Zostáva len otázka, kedy. Veď súhlas na dobývací priestor je určený banským úradom. Štát má záujem, aby sa vyťažil každý nerast, lebo má z toho profit. A mne ide o to, aby sme ho mali aj my.“
Starosta Dušan Antal (Smer-SD) sa k problematike vyjadril stručne.
„Keďže ide o zámer na niekoľko desaťročí, obyvatelia sa musia vyjadriť, či niečo také na území obce chcú alebo nie. Podľa mňa nie je možné takúto aktivitu vyvíjať proti ich vôli,“ povedal.
Brokeš z negatívnych reakcií na verejnom stretnutí sklamaný nie je. „Áno, väčšina z týchto ľudí je proti, ale Hliník má tritisíc obyvateľov. Preto chceme v diskusiách pokračovať a ak obec prejaví záujem, tieto témy rozvíjať aj naďalej,“ uzavrel.