ŽIAR NAD HRONOM. Vojtechovi Greškovi a jeho partnerke Romane sa v žiarskej nemocnici narodil vytúžený chlapček. O pár dní na to však zomrel.
„Bol krásny a zdravý. Vážil 4 200 gramov, meral 52 centimetrov. Po pôrode nič nenasvedčovalo tomu, že by niečo nebolo v poriadku,“ hovorí nešťastná Romana.
Po narodení problémy nemal
„Malý sa narodil v nedeľu 16. februára, vo štvrtok som už mala ísť domov. Nakoniec nás nepustili, lebo mal novorodeneckú žltačku,“ povedala prvorodička.
V chorobopise, ktorý nám ukázala, je až do 20. februára zaznamenávané, že dieťatko je v dobrom stave.
„V piatok (21. februára) o pol jednej ráno, som ho ešte kojila. Všetko bolo v poriadku. Potom prišla sestrička a zobrala ho.“
Zaráža ju však, že v chorobopise je niečo úplne iné. Hovorí o tom, že dieťa o 0.30 slabo pije a je nepokojné.
O pár hodín nato, o 4.55 ráno, pri signalizovaní alarm lôžka už dieťa nedýchalo a privolali detskú lekárku.
„Po piatej hodine, keď som si ho pýtala na kojenie, som ešte nič netušila. Sestrička mi povedala, že malý spí. Išla som sa teda osprchovať. Potom si ma dala zavolať lekárka. Hovorila, že volali do Banskej Bystrice, lebo malý prestal dýchať a museli ho oživovať.“ Hneď sa na neho išla pozrieť. Chlapček ležal v inkubátore napojený na dýchacom prístroji.
„Nevedeli mi vysvetliť, prečo vlastne prestal dýchať,“ podotkla. Nemyslí si však, že išlo o syndróm náhleho úmrtia dojčiat.
„V takých prípadoch predsa dieťa prestane dýchať náhle a niet mu pomoci. Nepredchádza tomu dusenie ani žiadny nepokoj. Skôr sa obávam, že malý sa mohol dusiť vlastnými zvratkami,“ povedala.
Žil len niekoľko dní. Krátko po pôrode nič nenasvedčovalo tomu, že by mal nejaké problémy. REPROFOTO: EVA ŠTENCLOVÁ
Myslí si, že pochybila nemocnica
Romana sa domnieva, že po tom, ako chlapčeka naposledy nakŕmila, ho dali ležať na chrbát pod modré svetlo.
„V noci slúžila na oddelení len jedna sestrička. Zrejme musela od detí odbiehať, možno k pôrodu, alebo asistovať pri iných úkonoch. Nemohla si teda všimnúť, že sa vyskytol nejaký problém.“
Myslí si, že nemocnica má nedostatočné personálne obsadenie, ktoré sa ani pri najväčšej snahe nemôže pacientom dôkladne venovať.
Výhrady má aj k rýchlosti prevozu jej syna do Banskej Bystrice.
„Sanitka prišla až o ôsmej ráno. V tamojšej nemocnici ho prijali o pol desiatej. Trvalo to naozaj dlho. Mám pocit, že pomoc neprivolali dostatočne rýchlo. Obávam sa, že situáciu podcenili, alebo na dispečingu záchrannej služby v Banskej Bystrici nereagovali primerane k závažnosti zdravotného stavu môjho dieťatka.“
V sobotu 22. februára, o 5.15 ráno, po neúspešnej resuscitácii, niekoľkodňový Vojtech František v Banskej Bystrici umrel. Zo záverečnej správy vyplýva, že smrť mu privodil opuch mozgu, pričom prvotnou príčinou boli kŕče novorodenca.
Jeho matku trápi, že chlapček, ktorý bol niekoľko dní po pôrode zdravý a tešili sa z neho, zrazu zomrel. Myslí si, že zo strany žiarskej nemocnice došlo k pochybeniu. Preto sa aj s partnerom rozhodli dať podnet na Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.
„Veď keby malý umrel doma, pri mne, stíhali by ma za zanedbanie starostlivosti a skončila by som vo väzení. Keď k tomu došlo v nemocnici, nič sa nestane?“ pýta sa so slovami, že sa chce dopátrať pravdy.
„Nášmu dieťatku to už život nevráti, no nechceme zostať ticho, aby sa takýmto prípadom predchádzalo,“ dodala.
Pohreb. Chlapček zomrel v Rooseveltovej nemocnici, o pár dní na to ho pochovali. FOTO: (MP)
Riaditeľ: Ide o subjektívne pocity
„Chlapček bol u nás prijatý na oddelenie neonatológie a jednotku intenzívnej starostlivosti. Jeho stav bol veľmi vážny. Počas víkendu dieťatko zomrelo,“ potvrdila hovorkyňa Rooseveltovej nemocnice, Ružena Maťašeje. Bližšie informácie nám neposkytla.
Riaditeľ žiarskej nemocnice, Rastislav Kubáň, pochybenie popiera.
„Udusenie zvratkami bolo so stopercentnou istotou okamžite vylúčené,“ povedal.
Odmieta aj tvrdenie o nedostatočnom počte službukonajúcich sestier.
„Ide o subjektívne pocity ľudí. Počet zdravotníckych pracovníkov je definovaný vo vyhláške o personálnom a materiálno-technickom zabezpečení oddelenia. Toto musí spĺňať každá nemocnica,“ tvrdí. Zároveň pripomenul, že všetky bábätká majú monitorované lôžka, takže v prípade zastavenia dychu na to hneď upozorní alarm.
„Aj takto sa snažíme predchádzať smrteľným prípadom,“ podotkol.
Na to, že pomoc z Banskej Bystrice nezavolali dostatočne rýchlo, reagoval stručne.
„Dieťatko u nás oživovali okolo piatej ráno, sanitka s potrebným vybavením prišla z detskej fakultnej nemocnice o ôsmej.“
Príčina úmrtia je podľa jeho slov zatiaľ neznáma.
„Bude predmetom šetrenia Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, konkrétne oddelenia patologickej anatómie,“ vysvetlil.
„Naša nemocnica a zdravotnícky personál urobili všetko pre záchranu toho bábätka. Žiaľ, stávajú sa aj takéto prípady. Pre takto postihnuté rodiny je to tragédia,“ podotkol. Zároveň upozornil, že podľa štatistického úradu umrelo na Slovensku za rok 2012 do 28 dní 117 novorodencov. Rok 2013 zatiaľ štatisticky spracovaný nie je, no v žiarskej nemocnici vlani neumrel ani jeden.