KRAHULE. Práce na monografii o obci trvali dva a pol roka. Stostranová kniha pod názvom Krahule, raj pre turistov vyšla v štyroch mutáciách v náklade 2 700 kusov. Turistický sprievodca a ručne maľované mapy vyšli v päťtisícovom náklade.
Séria obsahuje aj dévedéčko
„Pred tromi rokmi sa nám na to podarilo získať grant z Európskeho fondu regionálneho rozvoja a ministerstva pôdohospodárstva vo výške 254-tisíc eur. S tým, že päť percent dofinancuje obec,“ hovorí starosta Miroslav Schwarz (NEKA).
Vytvoriť stostranovú knihu je podľa jeho slov náročné. „Keďže sme malá obec, do jej obsahu sme zahrnuli aj okolité dediny a Kremnicu. Dúfam, že to náš región dobre spropaguje,“ povedal. Zároveň upozornil aj na dvadsaťminútové dévedéčko s názvom Kremnické vrchy, ktoré vyšlo v trojtisícovom náklade a informuje o súčasných aktivitách cestovného ruchu v rámci Kremnice, Krahúľ, Skalky či okolitých obcí.
Zo všetkého niečo
Rozsiahlu monografiu môžu Krahuliam závidieť aj mnohé mestá. Starosta tvrdí, že im sa to podarilo dosiahnuť vďaka dobrému projektu.
„Našli sme vhodnú výzvu, do ktorej sme išli a uspeli sme. Zrejme je za tým aj fakt, že sme nevynechali okolité obce a prioritne sme sa nezamerali len na seba,“ zhodnotil.
V rámci Mikroregiónu Kremnica a okolie tak v publikácii nechýbajú ani Kremnické Bane, Kunešov, Bartošova Lehôtka, Kopernica, Ihráč, Nevoľné či Trnavá Hora.
„V podstate sme sa snažili zachytiť zo všetkého niečo. V turistickom sprievodcovi sú opísané rôzne trasy a k nim priložené fotografie, ktoré naznačia, čo ľudia cestou uvidia.“
Obdarovali ňou každú domácnosť
Novinka sa však nikde nedá kúpiť. „Táto monografia je nepredajná. K nahliadnutiu pre ľudí ju rozdávame do informačných centier, cestovných kancelárií, hotelov, mestským a obecným úradom, knižniciam,“ vymenoval.
„Nejaké určite pošleme do zahraničia, niečo aj do Bruselu. Okrem toho, po jednom výtlačku dostala bezplatne každá domácnosť v obci,“ uzavrel.