Banskoštiavničanov ubúda, populácia starne. Ekonomiku mesta to podľa radnice zatiaľ neohrozilo.
BANSKÁ ŠTIAVNICA. Banská Štiavnica mala podľa vlastnej evidencie na konci vlaňajška 9 971 obyvateľov. Ako podklad pri určovaní objemu peňazí, ktoré mesto tento rok dostane z podielových daní, však slúžia štatistiky Štatistického úradu SR aktuálne k 1. januáru predchádzajúceho roka, čo je v prípade Štiavnice číslo 10 330.
Desaťtisíc je pritom počet, pád pod ktorý by Banskú Štiavnicu pripravil o výraznú časť príjmu, keďže obce pod touto hranicou patria do pásma s nižším koeficientom používaným pri výpočte podielu z výnosu dane. Podľa odhadov mesta však môže trvať niekoľko rokov, kým aj údaje štatistikov klesnú pod obávanú hranicu.
Mnohí tam žijú bez trvalého pobytu
„Áno, počet obyvateľov má vplyv na príjem z týchto daní, zatiaľ však ohrození nie sme,“ povedala primátorka Banskej Štiavnice Nadežda Babiaková s tým, že štatistici nevychádzajú pri svojich výpočtoch z aktuálneho roka. Novonarodených a prisťahovaných pritom pripočítavajú a zomretých odpočítavajú od čísla, ku ktorému dospeli pri ostatnom sčítaní obyvateľstva.
Babiaková potvrdila, že úbytok ľudí je v meste dlhodobým problémom, nie je to však podľa nej len prípad Banskej Štiavnice. „Veľa ľudí, ktorí tu žijú s celými rodinami, nemá trvalý pobyt v meste. Mnohí obyvatelia sú navyše v postproduktívnom veku,“ spomenula starnutie obyvateľstva ako ďalší z negatívnych ukazovateľov.
Zmenili bytovú politiku
O nových obyvateľov chce mesto zabojovať otvorením bytovej politiky. Donedávna sa totiž o nájomné byty v meste mohli uchádzať len Banskoštiavničania, teda ľudia s trvalým pobytom v meste.
„Zmenili sme to, aby mohli prísť aj žiadatelia zvonka,“ povedala primátorka a potvrdila, že o byty sa už skutočne uchádzajú aj ľudia z iných miest a obcí, čo môže štatistiky v budúcnosti vylepšiť.
V aktuálnej dobe oproti predchádzajúcim rokom podľa jej slov mierne stúpa aj počet detí v škôlkach.
Podľa rezortu financií dostala vlani Banská Štiavnica ako podiel na výnose dane z príjmu fyzických osôb sumu vo výške 2 624 270 eur. „V roku 2014 sa vo všeobecnosti zvýšil podiel obcí na výnose zo 65,4 percenta na 67 percent. Očakávaný príjem v tomto roku v zmysle schváleného rozpočtu verejnej správy je teda 2 778 400 eur,“ odpovedali nám z tlačového odboru ministerstva.