HLINÍK NAD HRONOM. V blízkosti lokalít Jánovská lúka a Bralce by chcela spoločnosť Concept Minerals s. r. o. ťažiť bentonit.
Rozhodnúť môže aj súd
Obvodný banský úrad v Banskej Bystrici už v súvislosti s touto zónou vydal rozhodnutie o určení chráneného ložiskového územia (CHLÚ).
Nemôžu sa tam teda vykonávať žiadne činnosti, ktoré by v budúcnosti mohli sťažiť alebo zmariť dobývanie nerastu.
„Logicky vyplýva, že keď žiadateľ dosiahne takéto rozhodnutie, požiada aj o rozhodnutie o určení dobývacieho priestoru,“ povedal starosta Hliníka nad Hronom Dušan Antal (Smer-SD).
„Je to vlastne prvý krok k ťažbe v tejto lokalite,“ podotkol. Obec sa podľa jeho slov voči rozhodnutiu v týchto dňoch odvolala.
„Chceme poukázať na procesné chyby a niektoré hmotnoprávne otázky, ktoré mali byť riešené iným spôsobom.“ Námietky, ktoré odvolanie obsahuje, však konkretizovať nechce.
O tom, či bez kladného stanoviska obce s ťažbou bentonitu v hliníckych lokalitách začnú alebo nie, môže podľa neho rozhodnúť aj súd.
„Z vyjadrenia banského úradu vyplýva konštatovanie, že vlastne nemali inú možnosť ako prijať rozhodnutie o určení CHLÚ. My sa s tým ale nestotožňuje.“
Korene treba hľadať v histórii
Dôvodov, prečo sa obec aj obyvatelia stavajú proti ťažbe, je podľa starostu viac.
„Korene treba hľadať v histórii. Toto územie bolo dotknuté postavením hlinikárne. Tá síce priniesla zamestnanosť, ale urobila aj obrovský zásah do životného prostredia a kvality života ľudí z hľadiska ich bezprostredného okolia,“ vysvetlil.
„Ľudia, ktorí už s niečím podobným majú skúsenosť, akýkoľvek zásah do prírody sledujú oveľa dôslednejšie,“ povedal.
„Zámerom obce nie je stavať na ťažbe,“ tvrdí. „Skôr je tu záujem o udržanie životného prostredia, ktoré je aj súčasťou Štiavnických vrchov tak, aby sme sa mohli vrátiť k rozvoju turistického ruchu.“
Pripomenul, že okrem unikátnej rastliny Valdštajnka Teppnerova a ďalších chránených rastlín či živočíchov sa v spomínanom území nachádzajú aj jedľovo-bukové kvetnaté lesy, ktoré patria k biotopom európskeho významu.