ŽIAR NAD HRONOM. Výskum hradnej zrúcaniny v mestskej časti Žiaru nad Hronom pokročil. Združeniu na záchranu hradu Šášov sa spolu s jeho externými spolupracovníkmi podarilo v archívoch v Banskej Štiavnici ale aj v maďarskej Budapešti vypátrať viaceré nové skutočnosti z histórie niekdajšej stredovekej pevnosti.
Po časoch slávy sklad a väzenie
„K najzaujímavejším patrí zistenie, že hrad nezanikol v roku 1708, ako sa doteraz predpokladalo, ale neskôr, keďže ešte v roku 1774 bol na hrade strážnik a skladovalo sa tam víno, pivo, obilie a iné potraviny,“ hovorí predseda združenia Rastislav Uhrovič.
Hrad však podľa jeho slov neslúžil v tejto dobe len ako sklad, ale aj ako väznica.
„Bolo to miesto, kde sa konával takzvaný panský súd, prejednávali sa tam všetky prípady zo šášovského panstva a odsúdených tam aj väznili. Šibenica stála niekde nad dnešnými zvyškami lomu, aby každý, kto šiel po ceste okolo, obesencov videl,“ objasňuje.
Hrad v posledných desaťročiach pred zánikom slúžil ako sklad potravín aj väzenie. FOTO: IVA ZIGOVÁ
Pátranie po Mikovínyho kresbe
Na nákrese z roku 1778 je hrad ešte zakreslený so strechou, v roku 1833 je v mapách už ako zrúcanina.
Po jeho podobe práve z konca 18. storočia plánuje združenie pátrať aj ďalej. „Chystáme výjazd do viedenských archívov dvorskej komory, pretože sme sa dozvedeli, že známy kartograf Samuel Mikovíny hrad kreslil a táto kresba by sa mali nachádzať v jeho pozostalosti práve vo Viedni,“ dúfa v úspech pátrania s neistým koncom Uhrovič.
Ďalšie výskumy ukázali, že na hrade bolo v minulosti osem kachlí a rovnaký počet komínov. V posledných desiatkach rokov tam však podľa historikov sídlila len malá vojenská posádka.
Ozdobná ihlica, gombíky aj kachlica
Niektoré z nálezov, ktoré v hradnom areáli našli archeológovia najmä v 70. rokoch minulého storočia, možno vidieť v archeologickej expozícii v žiarskom kultúrnom centre. Ročne ju navštívia stovky ľudí.
„Máme tu železné kovanie, hrot oštepu, fragmenty nožov, ozdobnú ihlicu, podkovičku na čižmu, gombíky z panského či vojenského oblečenia, ale aj delovú guľu, pričom väčšina z nálezov je stredoveká, ďalšie pochádzajú zo 17. a 18. storočia,“ približuje správkyňa expozície Ľudmila Pulišová.
Vo vitrínach si možno prezrieť aj mince z rôznych období existencie hradu, na stene visia kópie výrezov z máp a rôzne pôdorysy hradu.
Pomerne zachované fragmenty kachlice zo 17. storočia ukazujú aj na inú stránku života za hradbami. „Možno na nich rozoznať mužskú postavu s lutnou a ženskú postavu v spoločenskom odeve,“ ukazuje Pulišová na zaujímavosť, ktorú donedávna ukrývali v depozitári.
Na zvyškoch kachlice možno identifikovať ženskú postavu v spoločenskom odeve a mužskú s lutnou v ruke.
Opäť chcú využiť nezamestnaných
Aktivisti snažiaci sa o záchranu hradu avizujú ďalšie výskumy a obnovu častí ruiny s využitím nezamestnaných, pričom s touto formou prác majú skúsenosti už z vlaňajška.
„Opäť sme si podali žiadosť o príspevok na ministerstvo kultúry. Chceli by sme pokračovať severným alebo východným palácom, ale aj v obnove okien na strážnej veži, barbakáne a východnom bastióne,“ naznačil najbližšie plány Uhrovič.
V žiarskom múzeu v mestskom kultúrnom centre možno vidieť aj nákresy hradu z rôznych období jeho existencie.