ŽIAR NAD HRONOM. Racionalizačné opatrenia nariadilo ministerstvo školstva ôsmim základným školám v regióne.
Na zozname sa ocitli Vyhne, Veľká Lehota, Malá Lehota, Brehy, Hodruša-Hámre, Hronský Beňadik, Janova Lehota a Jastrabá.
Z nich príde o druhý stupeň len jedna škola a to v Hronskom Beňadiku. V Malej Lehote ho chcú zachovať aj za cenu dofinancovania z vlastného rozpočtu.
Musia spĺňať minimálne počty žiakov
Racionalizačné konanie uskutočnilo ministerstvo so zriaďovateľmi základných škôl, ktoré ho vlani požiadali o dofinancovanie.
„Zdôvodnili to tým, že im nepostačovali finančné prostriedky pre základnú školu na osobné a prevádzkové náklady,“ informoval hovorca rezortu Michal Kaliňák.
„V prvom kole sme si vytypovali školy, ktoré vykazovali málo žiakov a počet pedagogických zamestnancov k nim bol neprimeraný,“ povedal.
O uložení racionalizačného opatrenia rozhodovala komisia zložená zo zástupcov ministerstva, Štátnej školskej inšpekcie a bývalých krajských školských úradov.
„Z dlhodobého hľadiska bude potrebné, aby základné školy splnili minimálne počty žiakov v triedach ustanovené v školskom zákone. A to už od septembra 2015 pre prvý a piaty ročník. Prípadne pre triedy, v ktorých sa budú vzdelávať žiaci dvoch ročníkov prvého stupňa základnej školy,“ dodal.
Niekde od opatrení upustili
Od návrhu racionalizačných opatrení upustilo ministerstvo v súvislosti so základnými školami vo Vyhniach, v Hodruši-Hámroch, Brehoch a Janovej Lehote.
„Budúci školský rok budeme fungovať tak ako tento, čiže aj s druhým stupňom. Očakávame nárast prvákov, takže problém v počte žiakov nevidím,“ povedala starostka Janovej Lehoty Božena Kováčová.
Upozornila, že v obci tento rok pribudne štyridsať bytov, pričom o ne žiadajú aj ľudia z Handlovej, Žiaru nad Hronom a okolia. S novými obyvateľmi predpokladajú aj nárast detí v škole.
O dlhodobé zachovanie školy s obidvoma stupňami sa snažia aj v Jastrabej.
„Na výchovných predmetoch ročníky spájame. Šetríme tak na platoch učiteľov, pričom sme žiadneho prepustiť nemuseli. A nepedagogických zamestnancov máme cez projekt úradu práce,“ informovala zastupujúca riaditeľka Ivana Mališová.
Starostka Veľkej Lehoty tvrdí, že racionalizačné opatrenia v základnej škole splnili.
„S tým, že sme pripravení prijať žiakov z Malej Lehoty, kde mali druhý stupeň zrušiť,“ povedala. Podľa jej slov by im tak pribudlo 35 nových žiakov.
„Momentálne ich máme 84. V budove sa nachádza aj materská škola s 24 deťmi. Tým, že všetko je v jednom objekte a škola je zrekonštruovaná, šetríme na prevádzkových nákladoch,“ vysvetlila.
Doplatia desiatky tisíc eur
V Malej Lehote sa však druhého stupňa vzdať nechcú. Ako vysvetlila starostka obce Marta Tisovská, racionalizačné opatrenia sa týkali dvoch bodov.
„Od tohto školského roka sme mali uskutočňovať vzdelávanie na prvom stupni v jednej triede a od budúceho by sme mali ukončiť vzdelávanie na druhom stupni,“ uviedla.
„Prvé opatrenie sme splnili. Napriek tomu, že pre deti aj pedagóga je stresujúce, keď má v jednej triede 20 žiakov prvákov až štvrtákov. O kvalite ani nehovoriac,“ povedala.
„Druhé opatrenie bolo vlani v decembri doplnené po zmene školského zákona,“ pokračovala. „Ak bude do 31.mája v príslušnom kalendárnom roku v triede piateho ročníka pre nový školský rok menej ako 15 žiakov, vzdelávanie na druhom stupni sa musí do 31. augusta skončiť.“
Tvrdí, že napriek všetkým problémom začnú budúci školský rok aj s druhým stupňom.
„Obecné zastupiteľstvo rozhodlo o jeho zachovaní, na čom trvali najmä rodičia žiakov,“ podotkla.
„Po nesplnení druhého racionalizačného opatrenia už nemôžeme ministerstvo žiadať o ďalšie finančné prostriedky. Preto musíme školu dofinancovávať z vlastného rozpočtu. V tomto kalendárnom roku to bude vyše 30-tisíc eur.“
Dodala, že od 1. septembra bude školu navštevovať 51 žiakov, z toho na druhom stupni ich bude 34.