Odborníci upozorňujú na vysoký výskyt kliešťov ohrozujúcich naše zdravie. Najviac ochorení spôsobených týmto parazitom zaznamenali v žarnovickom okrese.
ŽIAR NAD HRONOM. Kliešť obyčajný sa v prírode kedysi objavoval najmä na jar, v lete, niekedy aj v jesennom období. V súvislosti s ním by sme však mali byť obozretní už aj v zime.
„Vzhľadom na to, že kliešte sú aktívne už pri desiatich stupňoch Celzia, niekedy sa vyskytujú aj vo februári. Záleží to od prírodných a klimatických podmienok,“ povedala Zina Košťanová z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Žiari nad Hronom.
„Najmenej ich je vtedy, keď sú suché, horúce letá. V takom prípade sa stiahnu a riziko stretnúť sa s nimi je menšie.“
Dôležitá je prevencia
Sezóna kliešťov sa podľa nej v ostatných rokoch predlžuje, trvá od februára do novembra.
„Napríklad v oblasti Banskej Štiavnice sme ich našli už vo februári, za čo môže najmä slabá zima. Celkovo v ostatných týždňoch evidujeme vysoký výskyt kliešťov,“ hovorí.
„Ľudia by mali myslieť na to, že v tomto období ich bude veľmi veľa. Preto treba dbať na osobnú prevenciu,“ pripomína.
„Po príchode z oblastí s predpokladaným výskytom kliešťov by sme si mali skontrolovať odev aj telo. Ak nejakého na sebe objavíme, vyberať ho musíme opatrne. Mali by sme to robiť kývavým pohybom, no bez olejov. Namiesto toho postihnuté miesto dezinfikujeme. Keď nemáme nič iné, pomôže aj Alpa,“ radí.
„Keď ho vyberáme napríklad psovi, nemali by sme to robiť rukou. Borelia môže zostať na prstoch a môžeme si ju zaniesť aj pretretím očí.“
Očkovacia látka na encefalitídu má podľa jej slov stopercentný účinok, vakcína na boreliózu však neexistuje.
Príznaky aj po polroku
Kliešť je pôvodcom nepríjemných ochorení ako zápal mozgových blán (vírus kliešťovej encefalitídy), lymeská borelióza či pre nás zatiaľ pomerne neznáma ehrlichióza.
Prejavujú sa horúčkami, bolesťou kĺbov, hlavy, svalov, malátnosťou. Problémy sa môžu dostaviť aj po polroku, pričom prvým príznakom je bolesť kĺbov.
„Dôležité je včas vyhľadať lekára, ktorý hneď nasadí antibiotiká. Prvé aj druhé štádium borelie je liečiteľné,“ podotkla.
„U vírusovej kliešťovej encefalitídy poznáme takzvané endemické ohniská, ktoré nikdy nezanikajú,“ tvrdí so slovami, že lokality, kde je prenos tohto ochorenia aktuálny, sú ohraničené.
„Vyskytujú sa napríklad v Novej Bani, Bartošovej Lehôtke, Bzenici, vo Veľkom Poli, v Kremnických aj Štiavnických vrchoch,“ vymenovala. Zároveň upozornila, že ohnisko ehrlichiózy sa nachádza v Hornej Vsi a Lutile.
Počet ochorení stúpa
Ešte pred pár desiatkami rokov sa kliešťová encefalitída objavila v našom regióne raz za päť rokov.
„V ostatných piatich sú to ročne jedno, dve ochorenia. Borelia sa vyskytuje v určitých cykloch, raz je jej viacej, potom zase ubudne,“ vysvetlila.
V žiarskom, štiavnickom a žarnovickom okrese sa v rokoch 2009 až 2013 vyskytlo 167 ochorení na lymeskú boreliózu. Z toho v žiarskom zaznamenali v tomto rozmedzí 55 ochorení, v štiavnickom 42 a v žarnovickom až 70.
V tom istom časovom horizonte evidujú vo všetkých troch okresoch štyri ochorenia na kliešťovú encefalitídu. V žiarskom sa objavil jeden a v žarnovickom tri takéto prípady. V štiavnickom okrese nemali ani jeden.